3.9166666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 3.92 (6 رای)

طراحی وب سایت

چیزهای زیادی وجود دارند که به وسیله آنها می توانید وبسایت خود را زیبا کنید، چرا که تکنولوژی وب یک تکنولوژی به شدت مترقی است.
خود من به شخصه یکی از طرفداران محتوای تصویری و المان های اینتراکتیو هستم با این وجود المان هایی که این امر را به مخاطره میندازد را نیز می بینم و این مقاله در واقع این بخش ها را پوشش خواهد داد.

 

مخاطب مورد نظر من کارآفرینانی هستند که در زمینه طراحی وبسایت و سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) فعالیت می کنند. به عنوان یک کارآفرین شما میبایست ابزارهای زیادی را در دست داشته باشید. ممکن است بخواهید تمام کارها را خود به تنهایی انجام دهید و یا شاید به عنوان مثال طراحی وبسایت را به دست کسی دیگر سپرده و سئو سایت را خود برعهده بگیرید.
این وسوسه که بجای طراحی سایتهایی کاربردی و کاربر محور سایتهایی زیبا طراحی شوند اصلا غیرمعمول نیست، اما طراحان وب و همینطور مشتریان آنها این قانون اولیه را همواره لحاظ نمایند:

یک وبسایت مفید و کاربردی بسیار ارزنده تر و با ارزش تر از یک وبسایت زیباست.

دلیل آن را در زیر خواهید دید.


فرم تابع عملکرد است

در معماری اصطلاحی وجود دارد که میگویند : فرم تابع عملکرد است.
لوئیس سالیوان معمار آمریکایی در سال 1891 عبارتی را در یک مقاله مطرح کرد که عنوان آن "یک ساختمان بلند اداری هنرمندانه درنظر گرفته می شود" بود.

 

وی با بسط این فرضیه که : حال چه یک عقاب در حال پرواز باشد، یک شکوفه باز شده ی سیب، یک اسب باری زحمتکش ، یک قوی سفید سرخوش ، شاخه های منشعب از یک درخت بلوط و یا ابراهای در حال حرکت در آسمان. فرم همواره تابع عملکرد بوده است.
هرکجا که عملکرد تغییر ننموده ، فرم تغییر نمیکند و بالعکس.
این گفته میتواند در زمینه های بیولوژی، آناتومی ، بازی های رایانه ای و البته طراحی سایت به کار برده شود.
این ایده را بدین صورت میتواند مطرح کرد : فرم / شکل /  ظاهر، هر چیزی میبایست در راستای عملکرد/ هدف / مفید بودن آن چیز باشد. بنابراین طراحی باید در راستای عملکرد و سپس فرم باشد نه بالعکس.
بسیاری از طراحان وب طراحی خود را بر اساس فرم و ظاهر انجام میدهند و امیدوارند که عملکرد خود به خود ایجاد شود، متاسفانه عملکرد خود به خود ایجاد نمیشود. پس قبل از اینکه حتی یک پیکسل را طراحی کنید باید هدف و هسته ی عملکردی سایت و اینکه یک کاربر چگونه از آن استفاده میکند را مشخص نمایید سپس یک طراحی زیبا با توجه به هسته عملکردی سایت را انجام دهید.

یک وبسایت زیبا میتواند حواس کاربران را پرت کند.

زیبایی باعث حواس پرتی میشود، این امر هم در زندگی واقعی و هم در طراحی سایت صادق است.
ممکن است شما در حال گردش در یک سایت بوده و از زیبایی آن حیرت کنید اما کمی بعد نیز ممکن است به این مسئله بیاندیشید: من چگونه میتوانم از این سایت استفاده کنم؟
اغلب اوقات طراحان تمرکز خود را بروی ظاهر سایت می گذارند و به این امر که یک کاربر چگونه میتواند از آن استفاده کند توجه نمی کنند. اگر یک کاربر وارد سایت شما شود و نداند که دقیقا باید چکار کند این سایت بجای کمک به شما آسیب میرساند.
طراحان و توسعه دهندگان شایسته در زمینه وب هم اکنون میدانند چگونه زیبایی و عملکرد را در یک دیگر حل کنند و سایت نه تنها زیبا به نظر برسد بلکه کاربرد و عملکرد در سطح بالایی قرار داشته باشد. تلفیق زیبایی و عملکرد زیاد سخت نیست تنها نیازمند یک وحدت و هماهنگی نسبی بین طراح ، توسعه دهنده و بازاریابان میباشد.

وبسایت هایی فاقد عملکرد مناسب نرخ خروج بالاتری دارند

اگر یک کاربر نداند که باید در وبسایت شما چه کاری انجام دهد چه اتفاقی می افتد ؟ قاعدتا از آن خارج میشود.
میزان نرخ خروج بالا به سئو شما آسیب میزند. نرخ خروج بالا نشان دهنده یک مشکل در سایت بوده که شما میبایست آن را بیابید.
اغلب نرخ خروج بالا به دلیل تقدم طراحی بر عملکرد اتفاق می افتد.
هر از چند گاهی کسب و کارهایی را مشاهده میکنم که با طراحی مجدد وبسایت و در جهت زیباتر شدن آن باعث بالاتر رفتن نرخ خروج و در عین حال افت در رنکینگ خود میشوند.
و البته بهینه سازی وبسایت خود را برای موبایل فراموش نکنید، چرا که به اندازه دسکتاپ دارای اهمیت است. اگر وبسایت شما برای موبایل نیز بهینه شده باشد علاوه بر تاثیر مثبت در سئو زیباتر نیز به نظر خواهد رسید.

سایت هایی که زیبا هستند اغلب سرعت لود پایینی دارند

(اگر لغتی مثل "فلش" شما را به این فکر انداخت که از فلش در سایت خود استفاده کنید همین جا بایستید، لطفا به هیچ وجه این کار را انجام ندهید)

من سعی کردم سایت زیر را ببینم:

 

web-site-loading.png

 

تصویر بالا یک اسکرین شات واقعی از یک سایت است که من همین 5 دقیقه پیش سعی در دیدن آن داشتم، اما مجبور شدم زمانی طولانی برای لود آن صفحه صبر کنم.
این صفحه دارای یک طراحی خیره کننده، اسلایدرهای فول اسکرین، عکسهای فوق العاده زیبا بود. اما پیش از آنکه تمام این  طراحی های فلش را مشاهده کنم کل سایت را بستم، در واقع برند را بستم!!! چرا؟ چون به نظرمیرسید لود آن تا ابد طول خواهد کشید.
سرعت لود یک از فاکتورهای بسیار مهم در سئو میباشد، البته لازم نیست این نکته را ذکر کنم که چه تاثیر عظیمی بروی نرخ تبدیل سایت دارد. و در ضمن هرچه سایت سریع تر باشد،از منظر گوگل مقبولیت بیشتری خواهد داشت.
پس اینهمه سرعت پایین لود از کجا می آید؟؟؟ جواب این است : طراحی فانتزی!
اجازه بدید حرف خودم رو بهتون اثبات کنم، یک سایت با سرعت لود خیلی پایین را در Google PageSpeed Insights قرار دادم ، آنالیز آن به شکل زیر میباشد.

 

website-insight.png


دلیل بسیاری از این کندی های به همین سبک و سیاق طراحی بازمی گردد، هرچند دارای زیبایی بصری بوده، اما کل سایت را با مشکل لود دیرهنگام مواجه میکند.

 

 

وبسایتهای فاقد سادگی قابلیت کاربردی خود را از دست میدهند.

میلیون ها وبسایت بدون هیچ دلیلی پیچیده هستند.
حتی تحقیقات علمی نشان میدهد که در زمینه طراحی وبسایت پیچیدگی بیش از حد سبب گیج شدن میگردد. کاربری که در وبسایت شما کاملا گیج شده باشد طبیعتا نمیتواند از امکانات و کاربردهای آن استفاده نمایید.  پس وبسایت  های ساده از نظر علمی نیز بهتر هستند.
شخصا بارها دیده ام که طراحان سایتهایی را طراحی می کنند که کاربران آنها نمی دانند باید کجا را کلیک کنند، دقیقا چه کاری را باید در سایت انجام دهند و چگونه به جایی که در سایت نیاز دارند برسند.
فی الواقع طراحان با خلاقیت های بیش از حد خود کاربردی بودن سایت را قربانی میکنند.آسیب این امر زمانی که شما برای سئو(بهینه سازی موتور جستجو) اقدام مینمایید بسیار مشهود خواهد بود.

طراحی بصری تنها یک بخش از این معادله است

یک وبسایت فوق العاده پیچیده است.

من سایت را از دو جنبه مختلف –کاربرد و زیبایی- بررسی کردم. هر یک از این دو حوزه مسائل متعدد خود را دارا هستند.متوجه شدید که طراحی بصری تنها یک جزء از ویژگی های متعدد وبسایت میباشد. تمرکز اصلی ویژگی یک وبسایت بروی کاربر آن است. بنابراین بجای دست و پا زدن بر روی طراحی های عجیب گرافیکی به این بیاندیشید :" کاربری که از سایت شما استفاده میکند مهمترین بخش این معادله است"
به همین دلیل شما میبایست سایت را برای کاربر طراحی کنید، و نه فقط برای چشم های او بلکه برای کاری که واقعا نیاز دارد تا در سایت انجام دهد.

 

در این مطلب من دو مفهوم کلی در وبسایت را مقابل یکدیگر قرار دادم: زیبایی و کاربرد.
واضح است که هر دو این المان ها با استفاده از یک هارمونی صحیح می توانند در کنار هم قرار بگیرند، هزاران وبسایت با پیچیدگی های حیرت انگیز و در عین حال کاربری فوق العاده ساده در دنیا وجود دارند.برای یافتن این را حل ، تیترهای زیر را بخاطر بسپارید:

  • فرم تابع عملکرد است
  • سادگی بهتر است
  • سرعت لود مهم است
  • هدف وبسایت باید واضح باشد
  • قدم بعدی وبسایت باید مشخص باشد

نتیجه گیری
طراحی زیبایی را انجام دهید ، اما به کاربر آسیب نرسانید!
اگر میخواهید یک طراحی چشم نواز انجام دهید مشکلی نیست ، زیبایی را قربانی عملکرد نکنید، اما  با تاکید بر عملکرد در درجه اول، زیبایی به خودی خود اتفاق خواهد افتاد. در حقیقت اگر این کار را به درستی انجام دهید ، حتی وبسایت شما از نظر بصری نیز بهتر به نظر خواهد آمد.
حال متد و روش شما برای طراحی یک وبسایت زیبا با عملکرد بالا و بهینه چیست ؟


از سئو لذت ببرید