4.2727272727273 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.27 (11 رای)

اشتباه سئو

وقتی بحث سئو پیش می آید، همه خود را متخصص می دانند. از هر جا شما نظرات مختلف می شنوید. اغلب این نظراتی که از افراد به اصلاح متخصص می شنوید در تضاد هستند. مشکل از آنجا شروع می شود که سیستم نتایج گوگل به صورت لحظه ای با تغییرات شما به روز نمی شود تا بتوانید دقیقا موارد مورد نظر خود را تست کنید. به همین دلیل حتی گاهی اشتباهاتی که در بهینه سازی موتور جستجو انجام می دهید در زمان کوتاه متوجه آن نخواهید شد.

در واقع در ابتدا استراتژی سئوی شما هر مدلی باشد در آخر شما در آزمون رقص گوگل وارد می شوید. در دوره این رقص گیج کننده، نتایج شما ممکن است در صفحات نتایج موتور جستجوی(SERPs)  گوگل بالا و پایین شود، و به شما مکان مشخص و ثابتی داده نمی شود. این مورد تمام تلاش های شما را گنگ و غیرقابل اندازه گیری می کند، و برای افرادی که تازه وارد این حوزه شده اند اشتباهات سئو را غیر قابل رصد می کند تا جایی که خسارات غیر قابل جبرانی به بار خواهد آمد.

واضح است دام ها و موانع زیادی در مسیر موفقیت سئو وجود دارد، و من با ضریب اطمینان بالایی چند مورد از کارهایی که به هیچ وجه نباید انجام بدهید را خواهم گفت. با این حال روش های زیادی برای دور زدن گوگل وجود دارد که با قرار گرفتن در این مسیرها در گذر زمان فاتحه دامین را باید خواند!

 

اشتباهات سئو چیستند و چگونه باید از آن ها دوری کنیم؟

من می توانم ده ها مورد از اشتباهات سئو را که اکثر مردم در هنگام بهینه سازی داخلی سئو(On-Page SEO) و بهینه سازی خارجی سئو(Off-Page SEO) سایت خود انجام می دهند را نام ببرم،  ولی هفت اشتباه رایج سئو وجود دارد که باید از آن ها دوری کرد. اگر از این موارد دوری کنید، می توانید در مسیر مورد تایید گوگل قرار بگیرید.

در اینجا چه چیزی مورد اهمیت است؟ بر روی اهداف خود تمرکز کنید. به بازی طولانی فکر کنید و به دنبال راه های میانبر نباشید. حرف هیچ کس اهمیت ندارد، ترافیک طبیعی یک شبه در سایت شما جریان پیدا نمی کند.  شاید سال ها طول بکشد تا تا بتوانید قدم محکمی در راستای سئو بر دارید. اگر زمان بگذارید و بر روی تلاش های  خود  ایستادگی کنید، حتما موفق خواهید شد.

 

هفت گناه کبیره سئو

1مزرعه لینک-    لینک های غیر طبیعی، پولی و اسپم

 در حال حاضر کیفیت بر کمیت ترجیح دارد. در گذشته تولید لینک های غیر طبیعی مشکل زا نبود.  حتی مواردی مثل ساخت شبکه های بلاگ برنامه ریزی شده برای بالا بردن نتایج خاص در صفحات گوگل و یا مزرعه لینک(link farm) می توانست بسیار کارساز باشد.

برای مدتی کلاه سیاه ها این موارد را وارد بازی کردند. ترکیب این تکنیک ها، با تکنیک های مثل دامین های کاملا یکسان(exact-match domains)، ریسندگی محتوا (content spinning) و سایر روش ها، آن ها راه خود را به نتایج بالای صفحات گوگل پیدا می کردند.

در زمان حاضر  شما خودتان را با استفاده از لینک های غیرطبیعی، پولی و یا اسپم به پایین خواهید کشید، به سادگی گوگل می داند که شما می خواهید سیستم را بازی دهید.

در عوض زمان خود را برای استراتژی های سئو که به صورت طبیعی برای شما  لینک تولید می کند بگذارید، اینفوگرافیک ها، پست های ارزشمند، و روش های دیگر بازاریابی محتوا که بیشتر شما را در طول زمان مورد توجه قرار می دهد را در برنامه خود قرار دهید.

2-    استفاده بیش از حد کلمه کلیدی

برای تازه کارها، این اشتباه بسیار رایج است. گوگل محتوایی می خواهد که کلمات کلیدی مورد هدف را به صورت واضح داشته باشد، اما استفاده بیش از حد کلمه کلیدی می تواند به عنوان پنالتی در گوگل ارزیابی شود، و مطلب شما اسپم خوانده خواهد شد.

در ابتدا این کار مشکل به نظر می رسد، نوشتن مطلبی با سمت سوی خاص برای کلمه کلیدی مورد نظر، در حالی که خود کلمه کلیدی بسیار کم تکرار شده باشد. اگر چه نوشتن شما باید همچنان طبیعی به نظر برسد. از زمانی که محتواهای شما غیرطبیعی به نظر برسد و شما به انباشتن کلمه کلیدی در متن خود مشغول باشید، وصيت پروژه شما خوانده شده است!

این اشتباه رایج سئو را انجام ندهید. نه در متن اصلی و نه در alt  تصاویر و ... در هیچ جا. به خاطر داشته باشید گوگل می داند که شما از چه چیزی صحبت می کنید، حتی اگر کلمه کلیدی شما با نتایج صفحات گوگل کاملا همخوانی نداشته باشد.

گوگل از تکنولوژی آنالیز پنهان مفهومی (Latent Semantic Indexing (LSI))، که بخش اعظم جستجوی مفهومی پرنده مگس خوار (Hummingbird) را تشکیل می دهد برای تشخیص تشابهات عبارات استفاده می کند. به همین دلیل شما باید بر روی کلمات کلیدی تمرکز کنید، ولی محتوای خود را با عبارات و کلمات کلیدی یکسان بمباران نکنید.

3-    محتوای غیر متمرکز بر روی کلمه کلیدی

اشتباه بسیار رایج دیگر نوشتن متنی است که به صورت مشخص بر روی هیچ کلمه کلیدی و موضوعی متمرکز نشده است. زمانی که در یک محتوا با سطح کم موضوعات و کلمات کلیدی مختلف را پوشش می دهید شانس آن ها برای تاثیر در رنک کاهش می یاید.

گوگل همیشه می خواهد مرتبط ترین نتیجه را در بالای صفحات خود نمایش دهد. و تنها روش تولید محتوای مرتبط ایجاد صفحه ای با تمرکز بر روی موضوع و کلمه کلیدی مورد نظر می باشد.

گوگل همیشه در تلاش کمک به کاربران برای یافتن پاسخ ها و یا دادن اطلاعات مورد نیاز به آن هاست که با نمایش مورد اعتماد ترین نتایج خود در صفحه اول این امر را محقق می سازد. اگر می خواهید به گوگل در این مسیر کمک کنید، باید بر روی موضوع خود زمان بگذارید و محتوای خود را متمرکز کنید تا جایی که ارتباط قوی با کلمه کلیدی مورد نظرتان پیدا کند.

هدف شما حل مشکلات کاربران و یا پاسخ به نیاز هایشان به بهترین شکل ممکن است، ایت امر نیازمند پرداختن موضوعی به صورت جامع می باشد. زمانی که شروع به بهینه سازی کلمات کلیدی متعدد می کنید، مخصوصا زمانی که گوناگونی این عبارات زیاد و ارتباط کمی با موضوع و محتوای شما دارند، دچار اشتباه بزرگی شده اید.

گوگل به این کلمات کلیدی را کلمات کلیدی نامربوط (Irrelevant Keywords) می خواند. بعضی افراد تصویر غلطی از به دست آورد رنک بالا برای کلمات کلیدی متعدد در یک محتوا را دارند. معمولا شرایط این طور پیش نمی رود، باز هم تاکید می کنم تمرکز موضوعی خود از دست ندهید.

4-    محتوای تکراری یا کم عمق

یکی از اشتباهات بزرگ تولید محتوای تکراری و کم عمق است. محتوای کم عمق به هیچ وجه رتبه خوبی نمی گیرد. زمانی که شما برای جزئیات موضوع خود زمان نمی گذارید، المان های مهم مانند ذکر منبع را فراموش می کنید و یا نقطه نظرات خود را با اضافه کردن لینک ها معتبر تایید نمی کنید، محتوای شما از دید گوگل کم اهمیت جلوه می کند.

اگر بر روی نتایج صفحه اول گوگل زمان بگذارید، متوجه عمق و جزئیات محتوا در اکثر موارد خواهید شد. با توجه به آنالیز های که در یکی از مطالب قبلی داشتیم، مشخص شد میانگین کلمات محتوای رنک بالا در صفحه اول نتایج گوگل 1890 کلمه است.

04_Content-Total-Word-Count_line.png


این بدان معنا نیست که تمامی پست های شما باید بیش از 1800 کلمه باشد، ولی مطمئنا این تعداد کلمه به رنک شما آسیب نمی زند. در کنار فاکتورهای دیگر که تاثیرگذار هستند، با گذاشتن زمان مناسب بر روی محتوایی که جزئیات را بررسی و موضوع را پوشش می دهد و تا حد ممکن پاسخگوی سوالات کاربران است از این اشتباه سئو به راحتی می توان دوری کرد.

در باب محتوای تکراری، این اشتباه سئو غیر قابل توجیه است. همیشه تلاش کنید تا تولید محتوا کنید. محتوای تکراری فقط در شرایط خاص می تواند موثر باشد. در هر صورت نقل قول و یا نوشتن بخشی از مطلب سایت های دیگر برای بررسی و یا تکمیل محتوا شما نیز تاثیر منفی ندارد، تا جایی که منبع و لینک ها مرتبط نیز ذکر شده باشد.

5-    ایرادات گرامری و املایی زیاد

اشتباه دیگر که به راحتی قابل دوری کردن است، ایرادات گرامری و املایی است. این موارد خواندن محتوا را مشکل کرده و اغلب افراد را از ادامه مطالعه محتوا منصرف می کنند.

به خاطر داشته باشید هر چیزی که تجربه کاربران را با نقصان روبرو کند باعث رنک منفی در صفحات نتایج گوگل خواهد شد. زمانی که کاربر مکررا با اشتباهات گرامری و املایی مواجه شود تجربه خوبی در سایت شما نخواهد داشت. زمان بیشتری برای چک مجدد کار خود بگذارید.
البته شاید به صورت مستقیم این مساله تاثیر زیادری در رنک شما نداشته باشد، ولی مقاله شما اگر پر از این ایرادات باشد، به سختی می توانید در صفحه اول گوگل به رقابت بپردازید.

شما می توانید محتوای خود را قبل از ورود به سایت در مایکروسافت وورد وارد کنید و به بررسی آن بپردازید. ابزارهای مختلف آنلاین و نرم افزاری برای این امر وجود دارند که درصد خطای شما را پایین می آورند، برای مایکروسافت وورد نرم افزار ویراستیار می تواند به کمک شما بیاید.

6-    وب سایت بهینه نشده برای نسخه موبایل

این امکان هنوز به عنوان فاکتور اصلی نمی باشد. از آنجایی که تنوع سایزهای صفحه در حال افزایش هستند، و دیوایس های جدیدی در حال عرضه به بازار هستند، اهمیت گشت و گذار اینترنتی بدون کامپیوتر در حال افزایش است. گوگل به خوبی این مورد را می داند و با آپدیت های مثل Mobilegeddon موضع خود را به خوبی مشخص کرده است.

در زمان حاضر گوگل به تجربه موبایل در جستجو توجه ویژه ای دارد. تعداد زیادی از کاربران توسط موبایل به جستجو می پردازند، و گوگل اهمیت بیشتری به سایت های بهینه شده برای نسخه موبایل می دهد. جستجو با موبایل در سال 2014 از جستجو توسط کامپیوترها پیشی گرفت و در حال افزایش است.

اگر از سیستم های مدیریت محتوا مثل ووردپرس یا جوملا استفاده می کنید، می توانید از قالب های ریسپانسیو آماده در طراحی سایت خود استفاده کنید. می توانید سایت خود را با مرورگر موبایل تست کنید، و یا از قابلیت Inspect در کروم یا فایرفاکس برای تست های ریسپانسیو استفاده کنید. در کروم بر روی صفحه کلیک راست کرده و بر روی Inspect کلیک کنید. سپس در منویی که مشاهده می کنید بر روی آیکونی که موبایل و تبلت را به تصویر کشیده است کلیک کنید.

inspect element


 
این گزینه به شما امکان مشاهده صفحات سایت را مشابه موبایل  در داخل کامپیوتر می دهد، این امر امکان ایرادیابی مشکلات را بسیار ساده تر می کند، اگر شما خودتان توسعه دهنده سایت باشید می توانید از ابزارهایی که در اختیار دارید و دستری مرورگر به راحتی مشکلات را مرتفع کنید، در هر صورت این ابزار امکان  مشاهده سایتتان را در صفحاتی با سایزهای مختلف در داخل مرورگر می دهد.

7-    سرعت پایین سایت

گوگل اهمیت ویژه ای به سرعت سایت می دهد. اگر سایت شما به کندی بالا می آید، کاربران از سایت شما خسته خواهند شد. زمانی که شما تجربه کاربری را تضعیف کرده اید، با یک منطق ساده در صفحات موتور جستجوی گوگل هم دچار افت رنک خواهید شد. در زیر چند المان مهم که عامل کندی سایت هستند ذکر شده است:

1-    تصاویر بهینه نشده و یا کیفیت بیش از اندازه بالا که نیاز به بارگذاری طولانی مدت دارند
2-    فایل های جاوا اسکریپت و css مینیفای نشده
3-    استفاده بیش از اندازه از تبلیغات و یا کتابخانه‌های ثالث
4-    عدم وجود فشرده سازی G-Zip
5-    عدم استفاده از هر نوع حافظه کش

برای تست سرعت سایت خود و دریافت توصیه ها و بینش برای بهبود سرعت سایت خود، می توانید از ابزار  PageSpeed گوگل و یا GTmetrix استفاده کنید.

بر روی هر کدام از هفت گناه کبیره سئو که مرتکب شده اید دقت ویژه ای به خرج دهید و با توجه به توصیه های انجام شده و مطالب تکمیلی دیگر که در بلاگ آموزش سئو امسپاد آورده ایم، به افزایش کارایی سایت خود بپردازید. برای بهترین شدن خودتان را آزار ندهید، ولی تلاشتان را تا حد امکان در راستای بالا بردن افزایش کارایی داشته باشید، همچنین تمرکز خود را برای تولید محتوای با کیفیت،  منحصر به فرد و پر کاربرد قرار دهید.