4.5769230769231 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.58 (13 رای)

سئو تبلیغات کلیکی

 

زمانی که به شروع کسب و کار آنلاین خود نزدیک میشود، ناخودآگاه اولین سوالی که از خود میپرسی این است "باید از سئو استفاده کنم یا تبلیغات کلیکی(PPC)؟"
جواب این است: بستگی دارد!
اما قبل هر چیز اجازه دهید من از سیر تا پیاز هر یک از این دو را در یک مطلب بسیار کوتاه برای شما بیان کنم.

 یک مقایسه

سئو و یا بهینه سازی موتورهای جستجو به زبان ساده به این معنیست که وبسایت شما از موتورهای جستجو برای یک یا چند کلمه خاص که جستجو میگردند رنک خوب و بالایی را بگیرد. برای  مثال اگر شما کسب و کار فروش ماشین را دارید،  علاقمندید زمانیکه یک نفر کلمه فروش ماشین را جستجو میکند جایگاه شما در بالاترین جای نتایج صفحات موتور جستجو (SERP) باشد.

در سمت دیگر تبلیغات کلیکی(PPC) یک استراتژی تبلیغات آنلاین است که شما را در بالاترین جای نتایج صفحات جستجو به شکل یک تبلیغ که شبیه به نتایج جستجو میباشد قرار میدهد. در این حالت بجای تکیه به الگوریتم های گوگل برای تعیین سایت با رنک بالاتر با پرداخت هزینه به گوگل (با استفاده از Ad Words) این کار را انجام میدهید.
در هر دو حالت شما میبایست هزینه کند، در حالتی که سئو را انتخاب کنید باید به یک تیم حرفه ای سئو سایت خود را بسپارید و در حالت تبلیغات کلیکی مستقیما این هزینه را به گوگل پرداخت میکنید.

مزایا و معایب

بزرگترین مشکل سئو بازخورد و نتیجه دهی دیر هنگام آن است. زمانی که شما سئو را انتخاب میکنید باید تا هفته ها و یا بعضا تا ماهها نتظار بالا آمدن سایت خود در صفحه اول را نداشته باشید. حال به هر دلیلی در صورتی که شما یه طور فوری نیاز به بالا بودن در نتایج صفحات موتور جستجو را داشته باشید و یا یک برند و کمپانی جدید باشید ، به قاعده سئو برای شما گزینه مناسبی نخواهد بود. اجازه بدهید صادق باشیم. قطعا نخواهد بود. همچنین برای برنامه های زود بازده سئو هیچ گارانتی ندارد. حتی حرفه ای ترین متخصصان در زمینه سئو بطور قطع در مورد الگوریتم های گوگل اطلاع ندارند، لبته آنها میداند که چه فاکتورهایی در رنکینگ نقش کلیدی را به عهده دارند. به همین دلیل آنها نمیتوانند به طور قطع اعلام کنند که در هر صورت سایت شما تحت هر شرایطی در رتبه اول خواهد ایستاد ( و یا حتی صفحه اول).

بخاطر داشته باشید، الگوریتم جستجو گوگل همواره در حال تغییر بوده و هست  و این یکی از دغدغه های افرادیست که در زمینه سئو به صورت حرفه ای وارد نشد اند، و نگرانند با توجه به آپدیت های سریع گوگل مشتریان آنها در نتایج صفحات موتور جستجو به رتبه های پایین تر سقوط کنند. بنابراین در صورتی که بخواهید به عنوان یک برنامه کوتاه با تیم های سئو کار کنید، حتی بهترین کمپانی های سئو نمیتوانند گارانتی دهند که سال بعد هم شما در همان مکان سال قبل خود باقی خواهید ماند.از طرف دیگر در صورتی که در سئو به طور درست و اصولی کار کرده و رنک بالا بدست آورید هزینه بسیار کمتری را نسبت به تبلیغات کلیکی صرف نموده اید.

در مقابل بازاریابی کلیکی در نگاه اول به نظر منطقی تر می آید. چرا که بدون انتظار چند ماهه شما براحتی میتوانید در صفحه اول بوده و کسب و کار خود را به کسانی که بدنبال راه حل هستند معرفی کنند.
گوگل 4 راهنمایی به کسانی  که میخواهند از استراتژی AdWords استفاده کنند پیشنهاد داده است.
1.    از تبلیغات مرتبط استفاده کنید.
2.    از کلمات کلیدی درست استفاده کنید.
3.    از پیشنهادات رقابتی استفاده کنید.
4.    حساب کاربری خود نگاه دارید.
یکی از بزرگنرین مشکلات تبلیغات کلیکی هزینه های همیشگی آن است.

حال باید تصمیم بگیرید

حال که تا اندازه ای با تفاوت های سئو و تبلیغات کلیکی آشنا شدید، باید تصمیم بگیرید که کدام سناریو برای شما بهتر است؟
در این بین که پروسه شما شروع می شود شما زمان دارید که هزینه و درآمد خود را روشن کرده و تعیین کنید که چه میزانی بودجه را صرف سئو و یا تبلیغات کلیکی نمایید.

این سوال را از خود بپرسید: هر کدام از مشتریان شما چه میزان برای شما سود خواهند داشت؟ با توجه به اینکه مارجین سود هر مشتری چقدر است تا بتوانید استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را تعیین کنید.

برای مثال : در صورتیکه هزینه یک کمپین تبلیغات کلیکی به ازای هر کلیک 0.5 دلار باشد و به ازای هر 10 کلیک 1 نفر برای خرید به شما مراجع کند ( یعنی با نرخ تبدیل 10 %) شما برای هر خرید مشتری 5 دلار هزینه کرده اید. حال اگر هر فروش شما 100 دلار سود داشته باشد، بنابراین شما به ازای هر سود خود 5 % هزینه تبلیغات کرده اید که عدد فوق العاده خوبی است. اما در صورتیکه هزینه تبلیغات کلیکی برای شما به مارجین سود شما آسیب وارد کند (که معمولا این اتفاق می افتد)، سئو گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

زمان پول است.

همانطور که دیدید حتی بهترین تلاش هایی که در زمینه سئو صورت بگیرد یک شبه نمیتواند شما را به صدر صفحات مورد نظر برساند. اگر شما نمیتوانید صبور باشید و یا کسب و کار شما از ناحیه دیگر تهدید میشود (که البته در کشور ما هیچوقت چنین شرایطی وجود نخواهد داشت) قاعدتا تبلیغات کلیکی برای شما گزینه مناسب تری خواهد بود.

حال تا زمانی که در حال فکر و تعیین بودجه خود هستید بگذارید این سوال را مطرح کنم: چرا از هر دو استراتژی استفاده نکنیم؟ به علاوه کمپانی های بسیاری هستند که از هردو استفاده میکنند.

تبلیغات کلیکی میتواند در ابتدای کار برند شما را در صفحات نتایج موتور جستجو مطرح نماید و با توجه به کلیک هایی که انجام میشود برند شما بیش از پیش شناخته خواهد شد از طرفی سئو به عنوان یک استراتژی بلند مدت و اختصاصی که برای کلمات کلیدی متنوع و بدست آوردن رنک بالای سایت اتخاذ میگردد. در این حالت پیشنهاد من این است: از مزایای هر دو دنیا استفاده کنید.

نهایتا سئو یا تبلیغات کلیکی؟

اگر شما یک وب سایت جدید میباشید و از روز اول یک مقدار خاص از بودجه را برای مدت طولانی در نظر گرفته اید تبلیغات کلیکی برای شما گزینه مناسب تری میباشد. حال اگر بودجه بیشتری دارید از هر دو استفاده کنید.تبلیغات کلیکی بیشتر شبیه سوزاندن کاه میباشد بنابراین راحت میسوزد و همینطور سریع پخش میشود اما ماندگاری بالایی ندارد در مقابل سئو مانند یک الوار بسیار ضخیم است، سخت آتش خواهد گرفت اما زمانی که شروع شد مدت بسیار طولانی تری از تبلیغات کلیکی از گرمای آن بهره مند خواهید شد. بخاطر داشته باشید سئو همواره نقش موثرتر و استراتژی بهتری نسبت به تبلیغات کلیکی می باشد، زیرا زمانیکه استراتژی های سئو سایت شما به نتیجه برسد با صرف هزینه کمتر در کلمات متنوع تر و ماندگاری بالاتر در صفحه اول خواهید بود.

از سئو لذت ببرید!