4.5384615384615 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.54 (13 رای)

سئو و بازاریابی محتوادر سالهای اخیر حتما زیاد اصطلاح بازاریابی محتوا رو در کنار سئو شنیده اید. این دو اصطلاح در بین افراد به صورت موازی به کار برده می شوند و به نظر می آید که هر دو از استراتژی های یکسانی بهره میبرند و مقصود از هر دو نهایتا یکیست!

اگر شما به تازگی وارد صنعت بازاریابی آنلاین شده باشید شاید این امر تا حدی برایتان گیج کننده به نظر بیاید.

حتی افرادی که در این زمینه تجربه دار بوده و پروژه های رو انجام داده اند اغلب به سختی میتوانند خطی میان سئو و بازاریابی محتوا به صورت مشخص ترسیم کنند. در بعضی از سطوح اولیه این تعریف تا حدی قابل قبول است اما در صورتی که به بازاریابی آنلاین شما دارای بهینه ترین و کاراترین حالت ممکنه رو داشته باشد باید بدانید که هر یک از این دو از کجا آغاز و در کجا به پایان می رسند.

نگاهی دقیق تر به محتوا

برای شروع اجازه دهید با مفهوم و هدف بازاریابی محتوا آغاز کنیم. بازاریابی محتوا به معنای تولید محتوای " ارزشمند " برای مصرف یا کاربران شما می باشد. این محتوا میتواند کاربردی، اطلاعاتی ، سرگرم کننده و یا دیگر کاربری های مفید را دارا باشد.

نوع این محتوا میتواند هر چیزی باشد. متن ، تصویر ، اینفوگرافیک، پادکست و یا ویدئو باشد. ( البته لازم به ذکر است که محتوای ویدئویی به دلیل انتقال تجربه کاربری بهتر در سالهای اخیر از اهمیت بسیار بالاتری برای موتورهای جستجو برخوردار شده است)

همانطور که در یکی از پستهای قبلی اشاره کردم یکی از اهداف این کار این است که شما به صورت کاملا ارگانیک و طبیعی به کاربران خود را جذب چیزی کنید که میخواهند ( معمولا به صورت رایگان) و سپس آنها را متقاعد نمایید که از محصول و یا سرویس های شما استفاده نمایند.

نگاهی دقیق تر به سئو

بهینه سازی موتورهای جستجو ( سئو) به مجموعه ای از تاکتیک ها که به بالا رفتن رتبه سایت و صفحات مجزای آن در موتورهای جستجو منجر شده اطلاق می گردد. رتبه بندی صفحات در موتورهای جستجو در دو دسته بندی کلی قرار می گیرد: ارتباط و مرجعیت. افزایش ارتباط معمولا به معنای سفارشی سازی محتوا برای یک گروه خاص از کاربران در هر زمینه ای محقق میگردد در حالیکه افزایش قدرت مرجعیت به بالا بردن ضریب اطمینان سایت شما از طریق تولید محتوای با کیفیت و بدست آوردن لینک ها مفید ارجاعی برای وبسایت می باشد.

هدف پیدا شدن هر چه بیشتر وبسایت و افزایش رتبه آن در موتورهای جستجو با رعایت بایدها و نبایدهای قابل انتظار و متدهای رتبه بندی در موتورهای جستجو می باشد.

همپوشانی

بازاریابی محتوا و سئو هر دو یک فضای مشابه را پوشش داده و به اشتراک می گذارند، چون هدف اصلی هر دو یکیست: افزایش میزان بازدید از وبسایت شما. همچنین این دو در یک مکانیزم عمل می کنند، بدین صورت که بازاریابی محتوا قادر به تولید و جذب ببیندگان از طریق افزایش محتوای مفید در جهت گستردن هرچه بشتر آن محتوا در شبکه های اجتماعی و بازاریابی آنلاین بوده که این امر به عنوان جزء ترکیبی و ضروری سئو به شمار می آید.

ارتباطات سئو و بازاریابی محتوا در برخی از ابعاد

محتوا به عنوان واسطه ای برای بهینه سازی کلمات کلیدی. محتوا به سادگی باعث ارائه کلمات کلیدی موردنظر در تمامی وبسایت و یا تابع هدفی از ایده های شما برای کاربران می گردد.

محتوا رتبه بندی بالاتر صفحات جدید میگردد. با ایجاد هر تکه جدیدی از محتوا صفحات شما ( چه صفحات پیشین و چه صفحات جدید با محتوای جدید) توسط گوگل ایندکس میگردند. از آنجاییکه کمیت به تنهایی باعث افزایش رتبه سایت نمیگردد این کار میتواند پتانسیل بالقوه ای را در اهداف شما برای افزایش بازدیدکننده ها ایجاد نماید.

محتوای خوب مرجعیت شما را افزایش می دهد. همانطور که قبلا نیز در پستهای پیشین اشاره شده محتوای با کیفیت قطعا باعث افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو میگردد. محتوای دقیق و با ارزش باعث افزایش لینکهای ارجاعی به شما شده که این امر در بهبود تجربه کاربری و فاکتورهای آن موثر خواهد بود.

در سمت دیگر معادله بهینه سازی برای موتورهای جستجو باعث افزایش و تسریعمحتوای دیده شده توسط کاربران می گردد و در صورتی که شما یک جریان پایا از ترافیک ارگاننیک را داشته باشید میزان خوانندگان و کاربران شما به طور سریعتری افزایش می یابند و اصطلاح معروف Call to Action که در بازاریابی به معنای پاسخ دهی سریعی بوده برای شما اتفاق خواهد افتاد.

تفاوتها

سوال اینجاست: این همپوشانی تا به کجا ادامه خواهد داشت؟ این همپوشانی در کجا به پایان خواهد رسید؟

اگر بخواهیم به طور کلی نگاه کنیم تمرکز اصلی سئو تمایل بر روی جذب مخاطبان از طریق افزایش رتبه و ظاهر شدن در نتایج اول موتورهای جستجو بوده در حالیکه گرایش و تمرکز بازاریابی محتوا بر روی دسترسی مستقیم به کاربران میباشد.

ممکن است شما بگویید که نخستین هدف سئو باید راحتی کاربر باشد،در حالیکه نخستین تمرکز سئو صرفا موتورهای جستجو بوده و در مقابل نخستین و اصلی ترین هدف بازاریابی محتوا تجربه کاربری می باشد.

همچنین باید این موارد را در نظر بگیرید

سئو تکنیکال: سئو تکنیکال بخشی از سئو بوده که هیچ ارتباطی با بازاریابی محتوا ندارد. این امر شامل بخشهایی همچون بهینه سازی سایت برای دستگاههای مختلف و در راس آنها موبایل ( پیشتر در مورد AMP و مزایای آن بحث شده است)، افزایش سرعت وبسایت، ایجاد نقشه سایت، سازمان دهی و بهینه سازی ساختار سایت و یافتن خطاها و محتواهای تکراری. برخی از این تاکتیک ها پیرامون محتوا شما می باشد اما در کیفیت محتوا تاثیری ندارد.

بک لینک: محتواهای تولیدی توسط شما ممکن است مقداری بک لینک را برای شما به ارمغان آورد اما در صورتی که خود به صورت دستی و اقدام به ساخت بک لینک و باجذب آن بنمایید این امر مثابه سمی برای وبسایت شما عمل خواهد نمود. بک لینک ها مقداری از ترافیم را به شما ارجاع خواهند داد اما منبع اصلی آنها قدرت آنها در ارجاع و قابلیت اطمینان آنهاست که یکی از فاکتورهای اساس برای سئو در موتورهای جستجو می باشد.

تجربه کاربری: تجربه کاربری مناسب نیز از فاکتورهای تاثیرگذار در رتبه بندی سایت می باشد. تجربه کاربری جاییست که قلمرو بازاریابی محتوا در آنجا آغاز میگردد. اگر زمانیکه مینویسید هدف اصلی شنما کاربران بوده با در ذهن الویت اصلی خود "کاربران بجای موتورهای جستجو" این کار را انجام دهید به سمت ایجاد با کیفیت ترین محتوای ممکنه که منجر به بهترین تجربه کاربری میگردد خواهید گذاشت.

تبدیل: سئو باعث روانه کردن ترافیک به سوی شما خواهد گشت اما به تنهایی و به سرعت نمیتواند این ترافیک را تبدیل به کاربران و استفاده کنندگان از وبسایت شما کند. بازاریابی محتوا در اینجا رنگ بیشتری به خود گرفته و باعث شناخته تر شدن برند شما و درک بهتر مخاطب از شما و در نهایت خرید و یا استفاده از سرویسهای شما میگردد.

در جستجوی نقطه تعادل

اگر شما به دنبال یک استراتژی کامل برای بازاریابی آنلاین خود هستید می بایست از سئو و بازاریابی محتوا به موازات یکدیگر استفاده کنید. البته کاملا مشخص است که استفاده از این دو استراتژی در کنار هم بدون تمرکز بر روی یکی از آنها ( عمدا یا سهوا) کار آسانی نخواهد بود، اما هنر شما به عنوان یک بازاریاب یافتن نقطه تعادل این دو با توجه به بازار خود بوده تا در انتهای طیف مورد نظر این دو دقیقا در یک نقطه مشابه به پایان برسند.

اگر شما میخواهید که بازدیدکننده های زیادی را به سمت خود جذب کنید سئو راه حل شماست

اگر نگرانی شما در خصوص شهرت سایت و افزایش نرخ تبدیل کاربران می باشد بازاریابی محتوا راه حل شماست

اما کلید موفقیت در یافتن تعادل بین این دونقطه است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
http://amaspad.com/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=136466&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد