4.6 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.60 (10 رای)

seo consultant pentagon

بگذارید بحث را اینطور آغاز کنیم،

 آیا  می توانید به افرادی که ادعا می کنند که ترافیک سایت شما را بالا می برند به راحتی اعتماد کنید؟
در این صنعت سرمشقهای اساسی وجود دارد که اگر به آنها دقت کنید، می توانید به همکاری خود با کسی که از شما سوء استفاده نموده و یا در بهترین حالت نمی داند که دقیقا در حال انجام چه کاریست پایان دهید. در اینجا 5 ضلعی مجهولی را برای شما واکاوی میکنم که مشاورین شما یا آنها را نمی گویند یا به گونه ای بیان میکنند که برداشت های اشتباه از آن می شود و یا کاملا اشتباه میگویند.

1-    سئو جادوی سیاه نیست که درک آن نیازمند یک ذهن پیچیده و فنی باشد.

شخصا معتقدم که تمامی کسب و کارها باید بر اساس داده ها پیش بروند البته دانش فنی میبایست حتما در هر زمینه ای از کسب و کار وجود داشته باشد، اما این امر برای سئو نسبت به بقیه کسب و کارها آنقدر درست نیست.
برخی از افرادی که در این زمینه کار می کنند عمدا این کار را فرآیندی بسیار بسیار پیچیده و نامفهوم جلوه میدهند که شخص تصور میکند برای درک آن باید نابغه درک الگوریتم های کامپیوتر بوده و از طرفی دیگر آنها تنها کسانی هستند که راز سر به مهر گوگل را در بالا بردن رنکینگ سایت شما در دستان خود دارند. خب دوست من اینها همه در بهترین حالت اگر از لغت دیگری استفاده نکنیم یک دروغ خنده دار است.
زود قضاوت نکنید، دانش فنی همواره بسیار مهم بوده و هست. زمانی که در مورد سرعت لود صفحه ، معماری سایت ، طراحی ریسپانسیو، الگوریتم های نوین هوش رنک ،  بهینه سازی کدها توسط توسعه دهنده های وب، لینک سازی و ... صحبت میکنیم همه ی اینها نیازمند دانش فنی میباشد. انجام تمام این کارها مستقیما بر روی سئو شما تاثیرگذار خواهد بود و اگر شما یک مشاور مناسب انتخاب کنید میتواند در حل این مسائل به شما کمک نموده و شکل بهتری به آن بدهد.
اما هیچ متخصصی این دانش که الگوریتم های گوگل چگونه کار میکنند را ندارد.حتی یک کارمند که اخیرا از گوگل بازنشسته شده نیز دقیقا نمیداند آپدیت الگوریتم بعدی چه چیزی را به ارمغان خواهد آورد.
در حقیقت سئو 100% یک مهارت فنی نیست. دقیقا مثل بقیه کسب و کارها ، داده و اطلاعات نقش بسیار بزرگی را بازی میکند، طراحی وب منطقی نیز در کنار آن بسیار موثرتر خواهد بود. اما در حقیقت سئو در درجه اول درباره ساخت یک ارتباط هوشمند و پل آنلاین، اعتماد ، جلب توجه به دلایل موجه و تحقیقات بازار است.

اصلا قضیه درباره هک کردن گوگل نیست!!!

2-    احتمالا دستور العمل های گوگل را نقض کنند.

با اینکه کارهای زیادی برای سئو باید انجام شود، اکثریت این مشاوران بر روی دو محور : انتخاب کلمات کلیدی و ساخت و جذابیت لینک ها تمرکز خواهند کرد.

بر اساس دستورالعمل های گوگل هر لینکی که در رنکینگ یک سایت در گوگل تغییر ایجاد نماید به عنوان یک لینک شماتیک در نظر گرفته میشود. همانطور که میدانید گوگل قوانین صریحی در ارتباط با تکنیک های اسپم مثل خرید لینک ، تجارت بیش از حد لینک ، طراحی یک سایت تنها برای ساختن لینک و استفاده از برنامه های اتوماتیک برای ساختن لینک به صورت خودکار اعلام کرده است. البته این بدان معنا نیست که لینک های دیگر بی خطر هستند.
در واقع گوگل دوست دارد صفحه ای داشته باشید که در آن هر لینکی به صورت منطقی و طبیعی به عناوین مرتبط خود مثلا سرمقاله ها لینک شده باشد، اینکه عده ای به صورت عمدی تمام نقاط را بدون اینکه ارتباط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند به یکدیگر لینک میکنند یک اشتباه مرسوم و قدیمی است.
البته شرایطی را که من در حال حاضر بیان میکنم هیچوقت 100 % نمیتوانیم به عمل برسانیم ، من فقط میخواستم این را به شما بگویم که : هر لینک که مشاور یا مشاورین سئو شما امروز برایتان میسازند فردا در همان مورد از شما سوال خواهد شد و شما در قبال آن می بایست پاسخگو باشید.  
هر بار که یک لینک جدید برای سایت ساخته میشود (حال با هر ساختاری) مخصوصا اگر این لینک بنا باشد بروی رنکینگ تاثیرگذارد "ممکن است گوگل آن را یک لینک غیر طبیعی در نظر بگیرد." قضیه اینجاست: بیشتر کسانی که در زمینه سئو فعالیت می کنند خطوط قرمز گوگل را رد کرده و قوانین آن را نقض می کنند تا برای مدت کوتاهی نتیجه های مقطعی بگیرند، بهوش باشید و از این کار پر ریسک به شدت حذر کنید.
این حرف بدان معنی نیست که شما نباید به هیچ عنوان لینک بسازید بلکه برعکس بدین معنیست که میبایست برای این کار تمرین کافی کرده باشید تا لینکهایی که میسازید قابل دفاع بوده و دقیقا طبق قانون و منطق بازاریابی شما که میبایست در راستای منطق گوگل بوده پیش برود.
اگر مشاورین شما لینک هایی می سازند که به صورت مشخص به مطرح شدن برند شما و همچنین ارسال ترافیک به سایت  کمک نمی کند، در واقع آنها دارند شما را به سراشیبی هدایت میکنند که در آینده به دره آن خواهید رسید. چیزی که گفتم به معنای پنالتی زدن شما نیست، بلکه بدین معنی که شما در آینده باید هر کاری که امروز انجام داده اید را دوباره انجام دهید.
ممکن است این قضیه در حال حاضر هیچ نشانه ای از خود نداشته باشد اما لطفا به من اعتماد کنید، خیلی پروسه ناراحت کننده ایست، زمانی که یک مشتری می آید و دقیقا همین فرآیندی که گفته شد را طی کرده و خب، طبعا شکست خورده است. خیلی از آنها معتقد بودند که لینک های آنها امن بوده چرا که تمامی آنها به صورتی دستی انجام شده و همچنین محتوا از کیفیت بالایی برخوردار بوده. متاسفانه تمام این ها صرفا حرف است، چرا که آن لینک ها همچنان از سایت هایی با بازدید پایین و البته تعداد زیادی اسپمر تهیه شده است. حال میبایست کلیه گراف های لینک ها را دوباره سازی کنند و همینطور با هزینه مالی و زمانی که در این مدت با یک تیم اشتباه صرف کرده اند کنار بیایند، مضاف بر اینکه باید زمانی که این مجموعه در کسب و کار خود بخاطر اشتباهات مشاورانش از رقبای خود عقب افتاده را در نظر گرفت.

به عنوان نکته پایانی این بخش: متخصصانی که در زمینه سئو سایت دستورالعمل های گوگل را جدی نگرفته و همچنین روشهای متنوعی را برای بالا بردن جریان ترافیک در سایت انجام نمیدهند، حقیقتا در حال ساخت یک خانه باکارت ها کاغذی هستند!

3-    غالبا نمیدانند چطور ویروسی شوند.

ویروسها همیشه هم بد نیستند! البته هیچ ویروسی در کار نیست. این یک اصلاح است که منظور آن پخش شدن مانند ویروس و محبوبیت و شناخته شدن از طریق اینترنت میباشد. بازاریابی ویروسی عنوان بسیار جالبی بود که دو سال پیش بر سر زبان ها افتاد و البته هنوز هم ادامه دارد. به نظر من این امر از اهمیت بالایی برخوردار است که شما بدانید که چکونه یک عنوان ویروسی بسازید و یا چگونه یک سری جزییات که در ویروسی شدن مطلب به شما کمک میکند. و این امر دقیقا باید در همان زمان در هر کمپینی اتفاق بیفتد که دیگران نمیدانند چگونه ویروسی شوند.
بهترین پست هایی که در Reddit وجود دارند را نگاه کنید، هیچ کدامشان چیز عجیب و غریبی ندارند که نسبت بقیه شاخص باشند. به هر بخشی از محتواهای ویروسی که میخواهید رجوع کنید و به دنبال یک الگوی رفتاری بگردید، غیر ممکن است تشریح کنید که چرا این محتوا به سرعت محبوب شده با اینکه محتواها و ایده های بسیار خلاقانه تری نیز وجود دارد.
حتما توضیح محتوای ویروسی را میدانید: در واقع هر شخصی که آن را دید با یک یا چند نفر آن را به اشتراک بگذارد. یا به زبان ساده تر غیرممکن است که جلوی پخش آن گرفته شود.
با توجه به مطالعاتی که در مورد علم روانشناسی اشتراک گذاری نوین انجام داده ام، اصولا مردم دوست دارند چیزی را به اشتراک بگذارند که آنها را بهتر نشان دهد، سورپرایزشان کند ، سرگرمشان کند، حتی نگاهشان را به جهان اطرافشان تغییر دهد، احساسی باشد، کاربردی باشد. بهترین کار این بوده که در انتشار هر محتوای جدیدی بخشی از این عناوین در آن گنجانیده شود.
اما مراقب این شمشیر دو لبه باشید. اصولا هر استراتژی بازاریابی که تماما با مفهوم "ویروسی شدن" بنا شده همواره شکست بدی خورده است.
فقط کافیست به هر ویدئو یا محتوای ویروسی که تا به حال دیده اید دقت کنید. چند تا از آنها صرفا توسط بازاریابان یک کسب و کار بکار برده شده اند ؟
من هم همین فکر رو میکنم!
به نظر من باید با نگاه منطقی به بازاریابی ویروسی در جهت بهبود سئو سایت بیشترین تمرکز خود را بر روی محتوای تولیدی خود و تاثیرگذاری آن بر روی مخاطبین در جهت به اشتراک گذاشتن آن مطلب صرف کنید. این سیاستی است که به صورت مداوم و به وسیله ارتباطات و البته اندک نگاهی به بازاریابی ویروسی میتواند هر روز قدرتمند تر شود.
بخاطر داشته یاشید حتی خلاقانه ترین و بدیع ترین محتواهای ویروسی تنها میتوانند بر روی چند فرهنگ خاص تاثیرگذار باشند. همواره یک محدودیت برای کسانی که محتوای شما مدنظر آنهاست وجود دارد. پس نمیتوان محتوایی تولید کرد که به صورت همه گیر بر روی تمام افراد تاثیر گذاشته و آن را به اشتراک بگذارند، بلکه برعکس هر تلاشی در این زمینه نتیجه معکوس خواهد داشت.

4-    اگر این کار را بدون شما انجام میدهند، شما را برای شکست آماده میکنند.

هسته و هدف اصلی هر کمپین سئو مشخص کردن شما به عنوان یک مرجع معتبر و قابل اعتماد در یک موضوع مشخص بوده که هدف بازدیدکنندگان شما میباشد. در صورتی که این متخصصان به شما قول دهند که رنک سایت شما را بهبود میبخشند ممکن است حتی با کار شبانه روزی به این ادعا دست یابند اما با تمام اینها این نتایج قطعا موقتی بوده و با توجه به کاری که انجام شده برند شما توفیق خاصی در این بازار نخواهد داشت.
احیانا برداشت اشتباه از حرفهای من نکنید، حرف این نیست که سئو در صورتی جواب خواهد داد که کارمندان و یا مشاوران شما همه ی بلاگ ها و را به صورت دستی نوشته و نیز تمام لینک ها را خود درست کرده باشد. نکته من اینجاست که اگر شما به درکی که مشتری شما از شما خواهد داشت و در ادامه آن ترافیک سایت خود اهمیت می دهید میبایست زمان زیادی را با مشاورین سئو خود بگذارنید ، با آنها صحبت کنید، با آنها بگویید که چه مسائلی در کسب و کار شما از اهمیت بالایی برخوردارند، دغدغه های خود را با آنها مطرح کنید و راهکار آنها را نیز بشنوید، دقیقا مشخص کنید چه چیزهای خاصی در زمینه فروش برای شما در درجه اول قرار دارد.
بنابراین برای داشتن بهترین کمپین سئو میبایست حول چیزی فعالیت کرده که آن را به طور کامل انجام  داده اید: یک واقعه قابل انتشار ، یک مورد خاص یا یک بخشی از دانش که خیلی شناخته شده نیست.حال مشاور شما میتواند به  شما پیشنهاد دهد که انتشار آن به چه صورت بیشترین لینک ها رو به سمت شما سرازیر خواهد کرد، همچنین آنها میتوانند بلاگ های مناسب این امر را بنویسند، ویدئو های مربوطه را منتشر نمایند و نهایتا اینفوگرافیک هایی را در جهت آشکار سازی و معرفی شما و همچنین بیشترین استفاده از یک واقعه قابل انتشار را در جهت منافع شما انجام دهند.
 اما این نکته را نباید فراموش کرد، آنها نمیتوانند مس را به طلا تبدیل کنند.
نکته پایانی این بخش اینکه برای ارائه کسب و کار خود در محیط آنلاین صرفا باید حول محوریت کاری که در حال انجام آن هستید سخن بگویید. متخصصان سئو دقیقا بخش گفتن حرف شما را بر عهده دارند. این تخصص آنهاست، اما بدون افزودن مزایای تخصصهای حیطه ی کاری شما آنها نمیتوانند شما را همچون یک فرد خبره در سیستم مورد نظر نشان دهند.

5-    صحت خیلی از چیزهایی که میگویند را نیازموده اند.

این شاید بدترین خصلت یک مشاور باشد.
بخش اعظمی از صنعت سئو بر اساس پیروی از از گفته ، شنیده ها ، گمانه زنی ها و روش های سعی وخطا پیش میرود. اشتباه برداشت نکنید. من به شخصه مشکلی با یادگیری افراد از متخصصان این زمینه ندارم، اتفاقا باید از تجربه آنها استفاده کرد. اما کسانی که فقط و فقط طوطی وار مطالبی را گفته و دنبال میکنند که که از لیدرها به گوششان میرسد، در واقع شما و کسب و کارتان را در خواب راه میبرند و مطمئنا میدانید که با خواب گردی نهایتا چه چیزی عایدتان خواهد شد؟ گیرکردن در تله هایی که هیچوقت فکرش را نمی کردید، اشتباهات مهلک که هر یک سیستم را نابود خواهد کرد و فرجام آن هدر رفت زمان.

ابتدای بحث هم اشاره شد: پیشرفت سیستم بر اساس داده ها در درجه اول قرار دارد و این سیستم را میبایست داده های شما هدایت نماید. تاکید میکنم ، حتما باید ایده ها و نظرات خود در جهت افزایش نتیجه گیری در بوته آزمایش قرار دهید ، بخصوص زمانی که لغت "بهینه سازی" را در سرفصل عنوان کاری خود قرار میدهید.

سئو به نوعی یک هنر در علم است. اغلب اوقات ممکن است کار بر اساس حدس و گمان پیش می رود.اما بینش نقش غیر قابل انکاری را در این بین بازی می کند. مشکلی نیست اگر در قلمروهای ناشناخته ریسک کنید ، ماهیت کشف هم غیر از این نیست.ولی در همین حال شما میبایست نتایج را اندازه گیری کنید تا تاثیر هر حرکتی که بر روی آنها انجام میشود را بررسی کنید. هیچ مشکلی با افکار و عقاید افراد در زمینه کاری وجود ندارد ، هرکس متد کاری خود را دارد، چیزی که بسیار مشکل ساز میشود این است که این افکار و عقاید را به عنوان واقعیت های موجود به مشتریان ارائه میدهند. متدها و تفکراتی به هیچ عنوان صحت و سقم معتبری نداشته ، صحت سنجی و آزمایش نشده اند و صرفا از یک
گمانه زنی فراتر نمیروند.


نتیجه گیری

در هر حال امیدوارم اگر شما به دنبال یک مشاور سئو میگردید و یا با یکی از آنها هم اکنون در حال همکاری هستید هم اکنون این بینش را داشته باشید که سوالات صحیح را از آنها بپرسید.

 

از سئو لذت ببرید