4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.75 (20 رای)

فاکتور کلیدی سئو

در سالهای اخیر گوگل ده ها آپدیت در زمینه بهینه سازی موتورهای جستجو ارائه نموده که میتوان از پنگوئن تا پاندا را نام برد و آخرین آنها آپدیت الگوریتم هسته ای رنک را نام برد. مشاهده میکنید که هر بار نوع رتبه بندی سایت ها درموتورهای جستجو به آرامی تغییر میکند.
با این حال مسئله ای که طی سالهای اخیر خصوصا از سال 2011 به بعد همواره ثابت بوده تمرکز بالای گوگل بروی کیفیت محتوای مطالب میباشد. همه شما خوب میدانید که کیفیت محتوای مطالب یکی ازبزرگترین فاکتورهای رنکینگ در بهینه سازی موتورهای جستجو میباشد اما سوال اصلی اینجاست، مفهوم و اهمیت کیفیت محتوای مطالب را چگونه میتوان در سئو نشان داد؟

 

 درک این مسئله که کیفیت محتوای مطالب در گوگل بر چه اساسی طبقه بندی میشود از اهمیت بالایی برخوردار است و شما چگونه میتوانید مطالب منتشر شده خود را با این  الگوریتم تطبیق دهید. خوشبختانه در انتهای سال 2015 گوگل Search Quality Rating Guidelines را معرفی کرد، کاری که پیش  از این هرگز انجام نداده بود بدین ترتیب به شما این امکان داده میشود تا با جزئیات کامل چگونگی کیفیت محتوای هر صفحه را بررسی کنید.
در این مطلب ما نگاهی به 7 فاکتور مهم و موثر در نوع محتوای مطالبی با کیفیت بالا برای سئو خواهیم انداخت. این مطلب اطلاعات موثری را در نوع تولید محتوای با کیفیت بالا بر اساس متد گوگل به شما خواهد داد.

 اما پیش از شروع: درک صفحات "پول شما یا زندگی شما" را باید بدانیم.
گوگل استانداردهای بسیار سختگیرانه ای را بروی چیزی که صفحات "پول شما یا زندگی شما یا (YMYL)" نامیده میشود قرار داد.
صفحات "پول شما یا زندگی شما"  شامل صفحات محصولات تجارت الکترونیک، تراکنشهای مالی و صفحات پزشکی و حقوقی میباشد. به قول کمپانی گوگل صفحات YMYL سایتهایی هستند که توانایی تاثیرگذاری بر " شادی، سلامت و ثروت کاربران " را دارا میباشند.
بنابراین باید بدانید اگر شما یک سایت تجارت الکترونیکی و یا هریک از موارد فوق ذکر را برای خود دارید سایت شما بسیار سخت گیرانه تر از بقیه سایت ها از نظر کیفی مورد ارزیابی قرار میگیرد و ... بله... گوگل دارای ارزیاب کیفیت میباشد.
در واقع شما نیاز دارید که گامهای بلندی در جهت اثبات سایت خود به گوگل به عنوان یک سایت قابل اعتماد و معتبر بردارید. حتی در صورتیکه سایت شما دارای صفحات YMYL نباشد میباست از این مساله که سایت شما شاخص های گوگل برای سئو را احراز کرده اطمینان حاصل نمایید.

 

YMYL


حال اجازه دهید به بررسی 7 فاکتور موثر گوگل برای بررسی کیفیت محتوای مطالب سایت بپردازیم.

 

فاکتور 1 : قصد و تصمیم کاربر
در اوایل سال 2016 گوگل آپدیت الگوریتم هسته ای رنک (core ranking algorithm) خود را به جای آپدیت پاندا که پیشتر انتظار میرفت گسترش داد. این آپدیت باعث تغییراتی قابل توجه در رتبه بندی در مقیاس جهانی گردید.
تغییر بزرگ در الگوریتم رتبه بندی گوگل حرکت بسوی قصد و تصمیم کاربر بود. به این معنا که گوگل در حال حاضر اهمیت بسیار زیادی برای کیفیت محتوای مطالب قائل بوده و به عبارتی برآورده ساختن چیزی که کاربر دقیقا نیازمند آن است. این فاکتور یک ضریب قابل توجه برای نشان دادن نوع مطلب مورد نظر با کیفیت بالا میباشد. برای مثال وبسایتهایی مانند BrainPop که سایتهایی تعاملی با بازی های آموزشی و میزان متن اندک از رتبه بندی سایت بالاتری برخوردارند.
کلید اصلی در این مسئله برآورده ساختن قصد وتصمیم کاربر میباشد ، حال با هر میزان متنی که در سایت قرار دارد.
موارد بالا نشان دهنده اهمیت فوق العاده زیاد در نظر گرفتن قصد و نیت کاربر در زمانی که شما اقدام نوشتن یک مطلب مینمایید میباشد. به واقع شما باید از خود سوال کنید: آیا مطلبی که من نوشته ام سوالات و نیازهای بازدیدکننده مورد نظر را به طور کامل مرتفع میسازد یا برای پیدا کردن جواب سوال خود سایت شما را ترک نموده و در جای دیگری به دنبال جواب خود خواهد گشت؟

فاکتور 2 : طراحی مناسب محتوای اصلی
کیفیت محتوای اصلی یکی از مهمترین ملاحظات در رتبه کیفی صفحه میباشد.
با توجه به گوگل، محتوای اصلی به جایی در صفحه وب گفته میشود که در آن میتوان به مقصود اصلی صفحه در آن دست یافت.
محتوای اصلی میتواند متن باشد، البته ویدئو ، تصویر ، بازی  و حتی محتوای تولید شده توسط کاربران مانند نظرات کابران نیز قال قبول است. چه محتوای شما یک مطلب طولانی بوده و یا یک ویدئو کوتاه، گوگل مطلب مورد نظر را با درنظر گرفتن زمان صرف شده برای آن، تلاش انجام شده برای تولید آن، میزان تخصصی بودن آن مطلب و کیفیت بالای آن بررسی نموده به مطلب مورد نظر امتیاز میدهد.
با توجه به دستورالعمل های گفته شده توسط گوگل " برای انواع صفحات وب تولید یک محتوا با کیفیت بالا به یک حداقلی از موارد : زمان ، تلاش ، تخصص و مهارت/استعداد " نیاز میباشد.

فاکتور 3 : محتوای مکمل مفید
هرچند محتوای اصلی به صورت گسترده تعیین کننده رنک صفحات میباشد، محتوای مکمل مفید نیز نقش بسزایی را در این بین بازی می کند. با توجه به دستورالعمل ها ; گوگل ارزیاب های خود را تشویق میکند تا به برای معین نمودن کیفیت هر صفحه محتوای مکمل مفید در مطلب منتشر شده را نیز در نظر بگیرند.
با توجه به دستورالعمل های گوگل "محتوای مکمل مفید محتواییست که بصورت مستقیم و خاص به هدف و مقصود مطلب مورد نظر در صفحه اشاره میکند".
امکاناتی که به کاربر در یافتن چیزی که مورد نظرش بوده کمک میکنند محتوای مکمل میباشد. به عبارتی محتواییست که محتوای اصلی را ساپورت کرده و ارزش های مطالعه ی مطلب را برای بازدیدکننده افزایش داده و شرایط را برای یک تجربه کاربری بهتر فراهم نموده و باعث بازگشت بازدیدکننده به سایت برای جستجوهای آتی میگردد.
یک راه ساده برای اضافه کردن محتوای مکمل با کیفیت بالا در سایت لینک کردن مقالات سایت به یکدیگر میباشد. بنابراین اگر شما یک بلاگ دارید ، مطالب آن را به صورتی بنویسید که به یکدیگر مرتبط بوده تا آنها را در سایت به یکدیگر لینک کنید.

فاکتور 4 : طرح بندی صفحه
اینکه شما تنها مطالب با ارزش را منتشر نمایید برای گوگل و همینطور خوانندگان شما مهم نیست، اینکه چطور آنها را نشان میدهید نیز مهم است.
هم اکنون میدانیم که برای بالا بودن رنک یک سایت و سئو کردن یک وبسایت به محتوای با کیفیت بالا نیازمندیم اما طراحی نیز به همان اندازه مهم است. با این وجود همچنان صفحات بسیار زیادی موجودند که از نظر طراحی بسیار ضعیف میباشند که این امر نیز خود در سئو تا حد قابل توجهی موثر میباشد.
گوگل توضیح داده که برای اینکه یک مطلب از کیفیت بالایی برخوردار باشد باید از نظر طراحی دوشاخصه ی زیر را داشته باشد:

1- کاربر نمیبایست برای دیدن محتوای اصلی یک صفحه تا پایین صفحه اسکرول کند.

2- در بالای مطالب خود از تبلیغات استفاده نکنید، چرا که این کار باعث میشود که مطالب شما به پایین صفحه بروند و همینطور سئو!

و در نهایت، گوگل میخواهد که مطالب در صفحه به بهترین شکل ممکن و در مرکز صفحه نمایش داده شود. به عبارت دیگر این مورد (زمانی که کاربر یک صفحه را باز میکند مطالب را به سرعت و بهترین حالت ممکن مشاهده نماید) به سئو سایت کمک شایانی میکند.
تصور نکنید که یک طرح بندی مناسب میبایست الزاما زیبا نیز باشد. براساس دستورالعمل گوگل:
"بعضی از صفحات نسبت به دیگر صفحات بسیار زیباتر به نظر میرسند اما شما نباید براساس اینکه یک صفحه چقدر زیبا به نظر میرسد به آن رتبه دهید. یک صفحه میتواند تابعی از المان های مختلف بوده و به مقصود اصلی مورد نظر دست یابد بدون اینکه زیبا باشد"
بهترین مثال برای اینگونه سایت ها وبسایت IMDB مییباشد. این سایت از نظر طراحی دارای نکات برجسته گرافیکی و زیبایی خاصی نمیباشد اما استفاده از آن برای کاربر به طور فوق العاده ای ساده است و همچنین هر محتوای مختص به یک مطلب خاص در بهترین حالت ممکنه خود و در مرکز صفحه نمایش داده میشود.

فاکتور 5 : مکان های تبلیغاتی
استفاده از تبلیغات در سایت تاثیر منفی در رنک بندی گوگل ندارد ، اما اینکه آنها را چگونه استفاده کنیم چرا، تاثیر دارد. گوگل هیچ امتیازی برای سایت هایی که محتوای آنها با تبلیغات درهم آمیخته است قائل نمیباشد.
اساسا باید یک تفکیک کاملا مشخص بین تبلیغات و محتوا در سایت وجود داشته باشد. اما در صورتیکه اینگونه نباشد خوانندگان ممکن است تمام صفحه را نادیده بگیرند و بی توجه به محتوای اصلی سایت از آن بگذرند. براساس دستورالعمل های گوگل: تبلیغات در سایت باید در جایی قرار بگیرند که اختلالی در نحوه نمایش محتوای اصلی صفحه ایجاد نکنند.
پس فراموش نکنید! برای اینکه تبلیغات سایت بر روی سئو سایت تاثیر منفی نداشته باشد باید کاملا واضح بوده که دقیقا چه ناحیه ای از صفحه مربوط به تبلیغات میباشد.

فاکتور 6: حجم محتوا
تنها کیفیت و مکان محتوای اصلی شما تعیین کننده میزان امتیازی که از گوگل دریافت میکنید نمیباشد بلکه حجم محتوا (همانطور که در پست های قبلی گفته شده) نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.
بر اساس دستورالعمل های گفته شده، گوگل برای میزان حجم محتوا پیشنهاد مشخصی نمی کند بلکه بسیار ساده ، برای اینکه یک صفحه از کیفیت بالایی برخوردار باشد میبایست میزان مشخصی از محتوا با کیفیت بالا را فراهم آورد.
میزان حجم محتوای باید به اندازه ای باشد که به تمام سوالات مورد نظر پاسخ دهد. گوگل از ارزیاب های خود انتظار دارد که برای قضاوت در مورد میزان حجم کافی برای هر مطلب، محتوای مورد نظر، مقصود صفحه را به طور کامل بیان نماید. این مسئله از نگاه آنها مخفی نمی ماند و در سئو سایت و بهینه سازی موتورهای جستجو بسیار تاثیرگذار خواهد بود. میزان محتوای کافی برای هر صفحه بستگی به عنوان مطلب و نیز هدف مورد نظر هر صفحه دارد.
در نهایت، هیچ میزان مشخصی از یک سایز مشخص از حجم کافی برای یک محتوا وجود ندارد. پس چگونه باید بفهمیم که میزان حجم محتوا کافی و وافی میباشد؟
یک راه موثر و در عین حال آسان برای مشخص شدن این مسئله و  نیز وضعیت سئو سایت شما بررسی رقبای خود در رتبه بندی با استفاده از جستجو در گوگل، استفاده از ابزاری مانند WebSite Auditor, Screaming Frog و یا استفاده  از سایت هایی است که سایت شما را برای سئو آنالیز میکنند.

فاکتور 7 :  ت – م – ا (E.A.T)google E.A.T pacman
یکی از فاکتورهای اساسی که گوگل از آن برای تعریف محتوای سئو با کیفیت بالا استفاده میکند "تخصصی بودن ، موثق بودن و مورد اعتماد بودن" موضوع مطالب منتشر شده میباشد. صفحه ای با کیفیت بالا میبایست به خواننده نشان دهد تخصصی بوده و دارای اطلاعات موثق  و قابل اعتماد میباشد. البته تنها این امر فاکتورهای مورد نیاز گوگل برای سئو سایت و کیفیت محتوای مورد نظر را احراز نمیکند بلکه بازدیدکنندگان نیز میبایست به مطالب شما اعتماد کنند و مطالب شما را با دیگران به اشتراک بگذراند. "ت – م – ا" یکی از فاکتور هایی است که شما میبایست برای سئو سایت خود در هر حالتی در نظر بگیرید، حتی اگر ارزیاب های گوگل وجود نمیداشتند.
اما چگونه میتوانید نشان دهید که سایت شما از " ت – م – ا " بالایی برخوردار است؟
قبل از هر چیز گوگل برای مطالبی با موضاعات خاص (مثل پزشکی و مشاوره های مالی و . . .) انتظار دارد که نوشته های شما از منابع تخصصی و سازمانهای معتبر باشد . بنابراین تا زمانی که از این منابع استفاده کنید نیازی به داشته مدرک و تخصص برای منتشر نمودن یک مطلب جدید در داشتن یک  " ت – م – ا " بالا را ندارید.
برای مثال در مورد یک مطلب در ارتباط با بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو: نظرات کاربران در مورد سئو  ، بحث هایی که کاربران در مورد سئو سایت درفروم ها مطرح میکنند و یا تجربیاتی که کاربران در بهینه سازی موتورهای جستجو در بلاگ به اشتراک میگذارند میتواند در این موضوع خاص به شما " ت – م – ا " بالایی بدهد.  
مطالبی که در بالا گفته شد را بخاطر بسپارید و مطمئن شوید که تمام المانهایی که در ارتباط با کیفیت صفحات وب و تاثیر مستقیم آنها بر روی سئو بود را کاملا متوجه شده اید، حال میتوانید با به کارگیری این اطلاعات نتیجه لازمه را مشاهده کنید.
جمع بندی :
زمانی که در مورد سئو صحبت به میان می آید ممکن است کیفیت محتوا در ابتدا یک اصطلاح مبهم به نظر برسد اما به لطف دستورالعمل های گوگل حال یک بینش صحیح نسبت نحوه عملکرد کیفیت محتوا در موتورهای جستجو دارید.
اجازه بدهید یک نگاه کوتاه به 7 فاکتور مهم محتوای با کیفیت بالا در سئو بیندازیم.
1-  قصد و تصمیم کاربر
2-   طراحی درست محتوای اصلی
3-   محتوای مکمل مفید
4-   طرح بندی صفحه
5-   مکان تبلیغات
6-   حجم محتوا
7-   ت – م – ا


از سئو لذت ببرید!