4.7 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.70 (15 رای)

سئو گوگل

به تازگی ما 1 میلیون نتیجه جستجوی گوگل را برای پاسخگویی به این سوال آنالیز کردیم:
چه فاکتورهای برای رنک های صفحه اول جستجو مرتبط هستند؟
ما محتوا، بک لینک ها و حتی سرعت بارگذاری سایت را بررسی کردیم، و به موارد جالبی را متوجه شدیم. در این مقاله این موارد را برای شما بازگو خواهیم کرد.


خلاصه یافته های ما به شرح زیر است:

 1. بک لینک ها هنوز جزو فاکتورهای بسیار پر اهمیت برای رنک گوگل هستند. ما تعدادی دامنه پیدا کردیم که بیش ترین فاکتور تاثیر گذار آن ها برای گرفتن رنک گوگل خود، دامنه هایی لینک شده به خودشان بود.
 2. اطلاعات ما نشان می دهد که اعتبار لینک (link authority) – محاسبه شده توسط بخش رتبه دامنه سایت Ahrefs- با رنک بالاتر ارتباط بسیار نزدیکی دارد.
 3.  ما متوجه شدیم محتوای ارزیابی شده به عنوان "موضوعی مرتبط" (topically relevant) – توسط MarketMuse – ، رتبه بهتری نسبت به  محتواهایی که یک موضوع را با عمق بررسی نکرده بودند داشتند. از اینرو، انتشار محتوای متمرکز بر روی یک موضوع به گرفتن رنک بهتر کمک خواهد کرد.
 4. باتوجه به اطلاعات صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) از سایت SEMRush، ما به این نکته دست یافتیم که محتوا طولانی تر شانس بیشتری در گرفتن رنک بالاتر در نتایح جستجوی گوگل را دارد. به صورت میانگین نتایج صفحه اول گوگل حاوی 1890 کلمه هستند.
 5.  پروتکل امن انتقال ابرمتن (HTTPS)  در گرفتن رنک بهتر موثر است. این مورد را خود گوگل تایید کرده بود که HTTPS به عنوان سیگنال رنک می باشد.
 6.  با وجود صحبت های زیادی که پیرامون  Schema است، اطلاعات ما نشان می دهد استفاده از Schema markup با گرفتن رنک بالاتر مرتبط نیست.
 7. محتوایی که حداقل یک عکس دارد از محتوای بدون عکس عملکرد بهتری خواهد دات. اگرچه ما تاثیر مستقیمی با اضافه کردن عکس های بیشتر در رنک گوگل ندیدم.
 8. ما ارتباط نسبتا نزدیکی میان بهینه سازی کلمه کلیدی برچسب عنوان (title tag keyword) و رتبه سایت دیدیم.  این تاثیر از چیزی که ما حدس می زدیم بسیار کم تر بود، که نشانگر جهت گیری گوگل به سمت جستجوی  معنایی است.
 9. سرعت سایت اهمیت دارد. با توجه به اطلاعت سایت الکسا، صفحاتی که سریع تر بارگذاری می شوند رتبه بالاتری نسبتا به سایت های دیگر دارند.
 10. با وجود به روز رسانی های متعدد پنگوئن گوگل،  متن پیوندی  (anchor text) تاثیر بسیار زیادی در رتبه صفحه دارد.
 11. با استفاده اطلاعات از سایت  SimilarWeb، متوجه شدیم  نرخ خروج پایین (low bounce rate) با گرفتن رنک بالاتر در گوگل ارتباط مستقیم دارد.

جزئیات یافته های ما را در ادامه بخوانید.

تعداد دامنه هایی که به شما لینک می دهند تاثیر قدرتمندی در رنک شما دارند

شاید این مطلب که بک لینک های متعدد از یک دامنه ارزشی  معادل تعداد آن ها ندارد را شنیده باشید، به عنوان مثال گرفتن  10 لینک از 10 سایت متفاوت بهتر از گرفتن 10 لینک از یک دامنه است.
با توجه به آنالیز ما، گوناگونی دامنه های لینک شده به سایت تاثیر اساسی در رنک دارد.
 

دامنه های لینک شده

 

گوگل  می خواهد تصدیق صفحه شما را توسط وب سایت های مختلف ببیند. بنابراین هرچه وب سایت های بیشتری به شما لینک دهند از دید گوگل ما بیشتر تایید شده اید.
با توجه به بررسی های ما،  تعداد دامنه های  غیریکسان که به شما لینک داده اند، بیشترین تاثیرگذاری را خواهند داشت.

خلاصه این بخش: گرفتن لینک از دامنه های مختلف در بهینه سازی موتورهای جستجو بسیار موثر است.

 

دامنه های با ارزش بالاتر (Authoritative Domains) اصولا رنک بالاتری در نتایج جستجوی گوگل می گیرند

مجموع اعتبار لینک های وب سایت با رنگ گوگل به صورت واضحی در ارتباط است.
 

ارزش دامنه

در واقع مجموع اعتبار وب سایت تاثیر بیشتری در رنک سایت نسبت به ارزش خود صفحه به تنهایی دارد. پس دامنهی که صفحه شما در آن قرار دارد از خود صفحه به تنهایی مهم تر است.

خلاصه این بخش: افزایش تعداد لینک های به سایت شما رتبه وب سایت را برای صفحه های دیگر هم بالا خواهد برد.

 

انتشار محتوا جامع، عمیق و موضوعی در رنک شما موثر است

در روزهای قدیمی تر سئو، گوگل  رنک خود را به صورت مستقیم با توجه به کلماتی  که در صفحه بود تعیین می کرد. اگر کلمه x بار تکرار می شد، گوگل صفحه را مرتبط با آن موضوع دسته بندی کرد.  ولی امروز، با تشکر ویژه از الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird Algorithm)، گوگل موضوع هر صفحه را متوجه می شود.
به طور مثال اگر شما عبارت "کارگردان فیلم چشمه " را جستجو کنید:
 

جستجو گوگل


گوگل تنها به دنبال صفحاتی که عبارت "کارگردان فیلم چشمه" دارد نمی گردد. بلکه معنای سوال را متوجه می شود و پاسخ را برای شما به نمایش می گذارد:

 

 

نتیجه جستجو گوگل

همان طور که انتظار دارید،  این مورد تاثیر بسزایی دارد تا چگونه محتوای خود را برای سئو بهینه کنیم. در تئوری، گوگل محتوایی که یک موضوع را به صورت عمیق پوشش داده است ترجیح می دهد. ولی آیا اطلاعات به دست آمده با این فرضیه هم خوانی دارند؟ برای یافتن این موضوع با کمک سایت MarketMuse، 10.000 لینک را برای  ارزش موضوعی (Topical Authority) آنالیز کردیم. ما متوجه شدیم محتوای جامع به صورت مشخصی از محتوای سطحی عملکرد بهتری برای رتبه گوگل دارد.

 

ارزش موضوعی محتوا سئو

 

این مورد بسیار جالب توجه بود. اما چگونه محتوایی بنویسیم که از دید گوگل جامع دیده شود؟ بگذارید دو مثال را با هم بررسی کنیم.
ابتدا، ما این مقاله را در Daily Press در مورد  Busch Gardens fun card بررسی می کنیم.

example-of-page-with-low-topical-authority.png

این صفحه حاوی نتایج متعددی با کلمات مختلف در صفحه اول است. برای مثال صفحه کلمات کلیدی را در تگ عنوان و H1 ذکر کرده است. همچنین دامنه (Dailypress.com) بسیار باارزش است. (64 در Ahrefs). ولی این صفحه رنک 10 ام را برای عبارت Busch Gardens fun card دارد. این رنک پایین تا حدی به دلیل ارزش موضوعی پایین این صفحه می باشد.

از طرف دیگر، این صفحه را در مورد روش ساخت سس ساتای بالی (making Balinese satay sauce) داریم.

comprehensive-topic-content.png

این صفحه اطلاعات جامعی را در مورد سس ساتای آماده کرده است. این محتوا تاریخچه سس ساتای در اندونزی، روش های استفاده آن، دستورعمل ها و حتی از دید علم تغذیه آن را مورد بررسی قرار داده است. اگرچه حتی این صفحه عبارت "Indonesian Satay Sauce" را در هیچ کجای صفحه استفاده نکرده است، ولی در صفحه اول گوگل برای این عبارت قرار دارد. بخشی از توجیه رنک این صفحه به خاطر ارزش بالای موضوعی آن در مورد سس ساتای اندونزی است.

خلاصه این بخش: محتوا جامع و عمیق به گرفتن رنک بالاتر در گوگل کمک می کند.

 

محتوای طولاتی تر از محتوای کوتاه تر در گوگل رنک بهتری می گیرد

آیا محتوای طولاتی کارایی بیشتری در سئو نسبت به محتوای کوتاه دارد؟
پس از حذف  صفحات خارج عرف ( کمتر از 51 کلمه و بیشتر از 9999 کلمه)، ما متوجه شدیم مطالب طولانی رنک بهتری نسبت به صفحات طولانی می گیرند.

نقش تعداد کلمات در رنک

در واقع، میانگین تعداد کلمات در نتایج صفحه اول گوگل، 1890 کلمه است.
مطالعات قبلی در مورد فاکتورهای رنک موتور جستجو نیز این مطلب که محتوای طولانی تر پتانسیل گرفتن نتیجه بهتری در گوگل را دارد تایید کرده بود.
این ارتباط شاید به دلیل این حقیقت باشد که محتوا طولانی تر با به اشتراک گذاری بیشتر آن در شبکه های اجتماعی ارتباط مستقیم دارد. یا شاید گوگل مطلب طولانی تر را ترجیح دهد.
تئوری دیگر بالا رفتن ارتباط موضوعی در محتوا طولانی تر است، که به گوگل اجازه بررسی عمیق تر موضوع محتوا شما را می دهد.
همچنین، برتری محتوا طولانی به صورت ساده نمایانگر توجه مدیر سایت برای انتشار محتوای خوب و جامع است. این مطالعات با توجه به همبستگی است و امکان مشخص کردن یک دلیل مشخص برای اینکه چرا محتوای طولانی تر رنک بهتری در موتور جستجو می گیرد وجود ندارد. اگرچه اگر اطلاعات این صفحه و توضیحات سایر سایت ها را مطالعه کنید متقاعد خواهید شد که محتوای طولانی به سئو بهتر کمک می کند.

خلاصه این بخش: محتوای طولانی رنک بالاتری در نتایج جستجوی گوگل نسبت به محتوای کوتاه می گیرد. میانگین کلمات استفاده شده در نتایج صفحه اول گوگل 1890 است.

 

پروتکل امن انتقال ابرمتن (HTTPS)  تا حدی با گرفتن رنک بالاتر در ارتباط است

سال پیش گوگل از وب مسترها خواست تا سایت خود با HTTPS امن کنند. حتی از HTTPS به عنوان سیگنال رنک نام برده شد.
اطلاعات ما چه چیزی را نشان می دهند؟ اگر چه ارتباط زیادی وجود نداشت، اما متوجه شدم HTTPS  در هر صورت با گرفتن رنک بالاتر در صفحه اول گوگل در ارتباط است.

https سئو

آیا این به این معناست که شما باید سایت خود را HTTPS کنید؟  تصمیم با شماست، اما HTTPS کردن سایت پروژه ساده ای نیست و نیاز به اطلاعات تخصصی دارد. قبل از اینکه تصمیمی بگیرید، این آموزش را از گوگل مطالعه کنید.
خلاصه این بخش: به دلیل اینکه ارتباط بین HTTPS و رنک سایت خیلی پررنگ نیست، و به با توجه به این که پروژه HTTPS کردن سایت پیچیدگی هایی دارد، ما این کار را به تنهایی برای بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو –سئو- پیشنهاد نمی دهیم.

 

در حال حاضر هیچ ارتباطی میان  Schema markup و رنک وجود ندارد

 شایعه های زیادی در مورد Schema markup و سئو وجود دارد. تئوری هایی همچون:
Schema markup معنای محتوای شما را به موتورهای جستجو می فهماند. این ادراک آن ها را وادار می کند تا سایت شما را به افرادی بیشتری نمایش دهد.
به طور مثال، شما می توانید تگ  <name> را استفاده کنید تا زمانی که از کلمه  "Star Wars" استفاده می کنید به گوگل بفهمانید منظور شما عنوان این فیلم مشهور است... نه  به معنای لغوی آن.

schema markup مثال

 
شما همچنین می توانید با کمک Schema سیستم امتیاز دهی محصولات خود را در سایت فروشگاهی نمایش دهید:
 

schema star ratings مثال


تمام این موارد باید به رنک کمک کنند، در حقیقت جان مولر در مورد گوگل گفته که اطلاعات ساختاری (structured data) در آینده پتانسیل سیگنال رنک شدن را دارد. اگرچه، با توجه به آنالیز های ما، در حال حاضر ارتباطی بین اطلاعات ساختاری و رنک گوگل وجود ندارد.
 

Schema Markup رنکخلاصه این بخش: بدون انتظار از تاثیر اطلاعات ساختاری در سئو، از آن های استفاده کنید. در هر صورت پیشبینی می شود در آینده نزدیک جزو فاکتورهای بهینه سازی موتورهای جستجو مطرح شود.

 

 URLهای  (نشانی وب) کوتاه معمولا در رنک بهتر از URLهای بلند هستند.

ما معمولا در وب سایت های خود از URLهای کوتاه برای SEO بهتر استفاده می کنیم.
چرا؟ دو دلیل وجود دارد:
اول اینکه URL این صفحه amaspad.com/my-post  از amaspad.com/1/12/2016/blog/title برای گوگل قابل فهم تر است.
در حقیقت با توجه به سخنان مت کاتز در حوزه گوگل، بعد از 5 کلمه در URL، الگوریتم گوگل به نوعی ازرش کلماتی بعدی را به تدریج کم می کند. اطلاعات به دست آمده توسط ما نیز استفاده از URL کوتاه را تایید می کند.
 

طول url - سئو


خوشبختانه این مورد به راحتی قابل پیاده سازی است. هر زمان مطلبی را منتشر می کنید URL آن را کوتاه کنید.
اگر از ووردپرس استفاده می کنید می توانید ساختار پیوند همتا بر روی  post name تنظیم کنید. از این پس زمانی که یک مطلب جدید را می نویسید، URL را با تعداد کمی از کلمات بهینه کنید.
اخطار: توجه کنید پیوند یکتا تنها بر روی پست های جدید اعمال شود. اگر URL برای پست های قدیمی تغییر کند دچار بحران جدی در سئو خواهید شد.
دوم اینکه URL طولانی نمایانگر این است که برای دسترسی به آن از صفحه اصلی به چند کلیک نیاز است. این عموما به این معناست که این صفحه ارزش کمتری دارد. و ارزش کمتر به معنای رنک پایین تر است.
برای مثال این صفحه محصول ipad  در  BestBuy.com نمایانگر فاصله زیاد آن از صفحه اصلی است.
 

long-url.png

خلاصه این بخش: از URLهای کوتاه تا حد امکان استفاده کند تا شاید گوگل بهتر موضوع محتوا شما را درک کند.

 

محتوای دارای حداقل یک عکس رنک بهتری نسبت به محتوای بدون عکس می گیرد. (تعداد عکس ها در رنک صفحه تاثیرگذار نیست.)

مطالعات تجاری نشان می دهد صفحات دارای عکس بازدید ها و به اشتراک گذاری های بیشتری به همراه خواهند داشت. برای همین پیشنهاد می شود عکس های زیادی در محتوا استفاده شود تا میزان به اشتراک گذاری و در کنار آن رنک گوگل را بهبود بخشد.
برای اندازی گیری تاثیرگذاری تصویر در رنک ما به وجود یا عدم وجود آن body صفحه ها را آنالیز کردیم. با توجه به اطلاعات به دست آمده، استفاده حداقل یک عکس در محتوا تاثیر بسیار مثبتی نسبت به عدم وجود آن دارد.

تاثیر عکس در رنک

اگرچه زمانی که به تعداد تصاویر و رنک ها دقت کردیم، ارتباط مستقیمی بین آن ها نیافتیم.

خلاصه این بخش: استفاده از یک عکس به صورت مستقیم و واضح بهتر از استفاده نکردن از آن است. اگر چه به نظر نمی آید استفاده تصاویر زیاد به رنک در موتورهای جستجو کمک کند.

 

استفاده  کلمه کلیدی دقیقا یکسان در تگ عنوان صفحه ارتباط کمی با رنک آن دارد

 

در زمان های اولیه سئو، تگ عنوان را در اکثر اوقات مهم ترین المان سئو می دانستند. زیرا تگ عنوان به مردم ( و موتورهای جستجو) دید کلی در مورد موضوع صفحه شما می دهند، کلمانی که در تگ عنوان بود تاثیر زیادی در رنک داشتند. ما به دنبال این بودیم تا با توجه به حرکت گوگل به سمت جستجوی معنایی(Semantic Search)، تاثیر تگ عنوان را نسبت به گذشته آنالیز کنیم.
با توجه به اطلاعات به دست آمده متوجه شدیم، کلمات کلیدی تگ عنوان ارتباط کمی با رتبه سایت دارند. اگرچه تاثیر آن حتی از چیزی که تصور می کردیم کمتر بود.
 

کلمات کلیدی و تگ عنوان


پس گوگل نیازی به دیدن کلمات کلیدی مهم  شما در عنوان شما نیست تا متوجه موضوع صفحه شود.
برای مثال، این 6 نتیجه اول گوگل برای عبارت "خرید کفش" است:
 

آنالیز نتیجه جستجو


دقت کنید تنها 1 مورد از 6 نتیجه بالا دقیقا عبارت " خرید کفش" در تگ عنوان به کار رفته است.
این نمایانگر این است که گوگل با استفاده از جستجوی معنایی خود تنها به خود کلمه کلیدی توجه نمی کند.

خلاصه این بخش: قرار دادن کلمات کلیدی در تگ عنوان می تواند به رنک شما در آن کلمه کلیدی کمک کنند، ولی با وجود جستجوی معنایی، اینکار مثل گذشته تاثیرگذار نخواهد بود.

 

رنک صفحاتی که سریع تر بارگذاری می شوند به وضوح از صفحاتی که  دیرتر بارگذاری می شوند بهتر است

از  سال 2010، گوگل سرعت سایت را به صورت رسمی به عنوان سیگنال رنک معرفی کرد. اما ما کنجکاو شدیم که میزان تاثیرگذاری سرعت در رنک چقدر است؟
ما از سیستم سرعت سنجی دامنه الکسا برای آنالیز میانگین سرعت بارگذاری 1 میلیون دامنه مورد بررسی استفاده کردیم. در واقع سرعت بارگذاری هر صفحه را به صورت مستقیم و جداگانه اندازه نگرفتیم، بلکه میانگین سرعت را در تمامی صفحان دامنه برررسی کردیم. و در نهایت ارتباط بسیار نزدیکی بین سرعت و رنک گوگل سایت پیدا کردیم.
 

سرعت بارگذاری صفحه - سئو


البته این یک ارتباط ساده است. آیا صاحبان سایت که برای سرعت بارگذاری سایت را بهینه می کند، بهینه سازی برای سئو را هم انجام می دهند؟ در اکثر اوقات همین گونه است. ولی در هرصورت سرعت بارگذاری بالا به سئو آسیبی نمی رساند پس بالا بردن سرعت در هر صورت منطقی است.

خلاصه این بخش: وب سایت هایی که سریع لود می شوند رنک بهتری در گوگل دارند.

 

بالا رفتن مجموع بک لینک = رنک بالاتر

اخیرا صحبت های زیادی در مورد سیگنال های رنک جدید (مانند سیگنال های شبکه های اجتماعی) برای موتورهای جستجو مطرح شده است. حتی برخی وجود بک لینک ها را کم ارزش تر از گذشته دانسته اند.
به همین دلیل ما کنجکاو بودیم تا اثر مستقیم تعداد بک لینک ها را در الگوریتم  سیگنال رنک گوگل بررسی کنیم.
برای اندازه گیری آن با کمک سیستم API سایت Ahrefs به آنالیز مجموع تعداد بکلینک ها به هر کدام از صفحات مورد بررسی پرداختیم. آنالیزها نمایانگر این بود که تعداد بیشتر بک لینک ها رنک بالاتر را به همراه داشتند.
 

بکلینک و رنک


اگرچه گوگل همچنان در حال تغییر الگوریتم خود می باشد، ولی همچنان بک لینک ها نقش مهمی را در سیگنال رنک بازی می کنند.

خلاصه این بخش: به صورت مجزا از فاکتورهای دیگر، صفحاتی که بک لینک بیشتری دارند رنک بهتری نسبت به صفحاتی که کمتر بک لینک دارند می گیرند.

 

رنک گوگل به صورت نزدیکی به میانگین کل ارزش لینک های سایت وابسته است

آیا مجموع ارزش صفحات بر روی رنک موثر است؟  اکثر متخصصین سئو توافق دارند که ارزش بک لینک ها به اندازه تعداد آنها یا حتی بیشتر موثر هستند. در واقع معمولا گرفتن یک لینک از صفحه ای با ارزش بالا از گرفتن 100 لینک از صفحات کم ارزش بهتر است. اطلاعات آنالیز شده ما هم این مورد را تایید می کند:
 

ارزش لینک

 

با توجه به اندازه گیری های ارزش لینک سایت Ahrefs (URL Rating)، صفحات با ارزش رتبه بالاتری نسبت به صفحاتی که ارزش لینک پایین تری دارند می گیرند. اگرچه این ارتباط با رنک، نسبت به مجموع تعداد دامنه های لینک شده به شما تاثیر کمتری دارد.

خلاصه این بخش: مجموع ارزش لینک های صفحات شما اهمیت دارد.

 

تطبیق کامل با متن پیوندی  (anchor text)  با رنک در ارتباط است

از زمانی که گوگل آپدیت های پنگون را در سال 2012 به اجرا در آورد، تعدادی زیادی از متخصصین سئو پیشنهاد عدم ساخت بک لینک هایی با تطبیق کامل با متن پیوندی را می دادند. اگرچه بعضی مطالعات هنوز ارتباط متن پیوندری با رنک در موتورهای جستجو را تاثیرگذار می دانستند.
به همین دلیل ما برای تایید یا رد این موضع در مورد متن پیوندی آن را مورد بررسی قرار دادیم.
مطالعات ما نماینگر این بود که تطبیق کامل با متن پیوندی  به صورت قابل توجهی با رنک در ارتباط است.
در روزهای اولیه سئو،  ساخت بک لینک با تطابق کامل متن پیوندی تاثیر خیلی زیادی داشت، به طور مثال اگر شما قصد داشتید تا در کلمه کلیدی " فروش آنلاین لپ تاپ" رنک خوبی بگیرید، داشتن این عبارت به عنوان متن پیوندی کار شما را خیلی ساده می کرد.
اگرچه به نوعی گوگل این روش را با شروع به روزرسانی های پنگوئن به مرور ناکارآمدتر کرد. به همین دلیل، ما پیشنهاد به ساخت لینک هایی با تطبیق کامل متن پیوندی را نمی دهیم، با وجود اینکه ارتباط آن را با رنک مشاهده کردیم.

خلاصه این بخش: بک لینک هایی که با متن پیوندی کاملا تطبیق دارند در رنک تاثیر گذار هستند. اگر چه به خاطر ریسک استفاده از لینک ها با تطبیق کامل با متن پیوندی ، ما استفاده از آن ها را به عنوان تکنیک سئو پیشنهاد نمی دهیم.

 

درصد خروج (Bounce Rate) پایین با گرفتن رنک بالاتر در ارتباط است

بسیاری از متخصصین سئو  سیگنال های استفاده کاربر (مانند درصد خروج، زمان حضورر در سایت و نرخ کلیک "click-through-rate – CTR" در صفحات نتایج موتور جستجو "SERP") را به عنوان فاکتورهای رنک در گوگل معرفی کرده اند.
برای تست این تئوری، ما 100.000 وب سایت را با کمک سایت SimilarWeb آنالیز کردیم. به طور خاص سه سیگنال استفاده کاربر را مورد بررسی قرار دادیم: درصد خروج، زمان حضور در سایت و SERP CTR.
ما متوجه شدیم میانگین درصد خروج پایین  در وب سایت ارتباط زیادی با رنک بالاتر دارد.
 

نرخ خروج


به خاطر بسپارید ما نمی گوییم که خود درصد خروج باعث گرفتن رنک بالاتر می شود. این فقط یک احتمال است که گوگل نرخ خروج را سیگنال رنک بداند، ولی حقیقت این است که محتوای با کیفیت بالا مردم را بیشتر جذب می کند. پس درصد خروج  محصول فرعی محتوای با کیفیت است، که گوگل آن را پراهمیت می داند.

 

خلاصه این بخش: گوگل ممکن است نرخ خروج را سیگنال رنک بداند، یا از نگاهی دیگر نرخ خروج و رنک به خاطر فاکتورهای دیگر با هم در ارتباطند و  علت و معلول  هم نیستند.

 

 منابع و سایت های کمکی:

Backlinko, SEMRush, Ahrefs, MarketMuse & SimilarWeb.