4.7142857142857 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.71 (14 رای)

rankbrain هوشرنک

سال پیش هوش رنک (RankBrain) در کمتر از 15%  جستجوها استفاده می شد. اما گوگل آنقدر به سیستم خود مطمئن شده است که از هوش رنک همیشه استفاده می کند.
گوگل در حال حاضر از الگوریتم های یادگیری ماشین هوش رنک برای پردازش تمامی جستجوهایی که موتور جستجو انجام می دهد استفاده می کند، و این سیستم تغییرات عمده ای را در رنک وب سایت ها ایجاد کرده است.

 این داستان از جایی شروع شد که هفته گذشته استیون لوی  در backchannel داستان اقدامات یادگیری ماشین در گوگل را به نوشته در آورد. به نقل از این داستان در خصوص هوش رنک:

گوگل به صورت خاص در مورد بهبود جستجوی خود در ابهام است.  ولی دین (Dean) می گوید هوش رنک  "در همه جستجو ها موثر است." و بر روی رنک واقعی تاثیر گذار است. "شاید نه در هر کوئری، ولی در اکثر کوئری ها موثر است."
از صدها سیگنالی که گوگل در جستجو برای محاسبه رنک استفاده می کند ( سیگنال می توان منطقه جغرافیایی فرد، و یا هماهنگی عنوان صفحه با نوشته جستجو شده)، هوش رنک به عنوان سومین سیگنال پر اهمیت ارزش گذاری شده است.

با توجه به اخبار جدید می دانیم که هوش رنک به عنوان یکی از تاثیرگذارترین سیگنال ها رنک در جستجو در نظر گرفته می شود، ولی قبل تر گوگل به صورت عمومی در اکتبر سال 2015 اعلام کرد که هوش رنک بخش عظیمی از 15% جستجوها را که ندیده است پردازش می کند.
به صورت خلاصه: گوگل به صورت واضحی در مورد قابلیت های اسرارآمیز هوش رنک به اطمینان رسیده است و در تمامی کوئری هایی که موتورجستجو به کار می برد از آن بهره می گیرد.

چیزی که ممکن است هوش رنک(RankBrain) انجام دهد

قاعدتا هوش رنک اکثر کوئری های نتایج جستجو را تغییر می دهد، ولی این تغییرات شامل تمامی جستجوها نخواهد بود.
این با چیزی که ما از هوش رنک فهمیدیم همخوانی دارد: این سیستم ابزار پالایش حجم وسیعی از کوئری هاست. به نظر می آید گوگل هم اکنون برای درک جستجو ها از آن استفاده می کند. پس از آن، نمود دیگری از هوش رنک را خواهیم داشت که ممکن است تاثیرگذاری وسیع تری در رنک داشته باشد.

تصور کنید هوش رنک جستجوی عبارت "بهترین شیرینی فروشی استان تهران" را می بیند، و ممکن است متوجه تشابه آن با جستجوی پراستفاده تری مثل "بهترین شیرینی فروشی تهران" شود، در این صورت در پشت پرده نتایج جستجوی دوم را برای عبارت اول به کار می برد. این کار به خاطر پراستفاده تر بودن عبارت دوم، اطلاعات کاربران بیشتری را در اختیارگوگل قرار می دهد و نتایج مناسب تری را نمایش داده خواهد شد.

در آخر هوش رنک نتایج جستجو را تغییر داده است. ولی تنها به خاطر تشابه آن با جستجوی دیگر، نه به خاطر استفاده از فاکتورهای رنک خاصی که بر روی جایگاه لیست نمایش داده شده در جستجو تاثیر گذار هستند.

برای متخصصین سئو و بازاریابان جستجو که از ظهور هوش رنک نگران هستند،  راهکار مشخصی وجود دارد، بر روی محتوای خوب تمرکز کنید. حتی خود اکثر کارکنان گوگل به طور دقیق از نتیجه فرآیند انجام شده هوش رنک آگاه نیستند، ولی چیزی که مشخص است این سیستم محتوای بهتر را به خوبی تشخیص می دهد. پس بر همین موضوع تمرکز کنید، این مورد از ابتدا با سئو همراه بوده است.