4.6363636363636 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.64 (11 رای)

بازاریابی محتوا

بازاریابی / مارکتینگ محتوا طی سال های گذشته با فعالیت بسیاری از شرکت ها به عنوان استراتژی مهمشان در بازاریابی دیجیتال، به یک تاکتیک محبوب در بازاریابی آنلاین بدل شده است. متاسفانه بازاریابی محتوا و بهینه سازی موتور جستجو ( سئو ) همیشه به صورت یکپارچه در شرکت ها دنبال نمی شود.
استراتژی تولید محتوا باید بر طبق آنالیزهای سئو باشد که شما تحقیقات حرفه ای بر روی کلمات کلیدی می باشد. با تقلا در بازاریابی محتوا بدون سئو با توجه به نمایش آنلاین به پتانسیل کامل آن نخواهد انجامید. حتی محتوایی که به خوبی نوشته شده و با جذابیت نمایش داده شده است بدون تحقیقات مقدماتی نتیجه مقبولی نخواهد داشت.

در زیر 7 مشکل رایج که تجارت های با یکپارچه نکردن سئو(و سایر اصول بازاریابی دیجیتال)  در استراتژی محتوای خود مرتکب می شوند توضیح داده شده است.

1-    انجام ندادن تحقیقات مناسب بر روی کلمات کلیدی

بعضی از بازاریابان محتوا تصور می کنند که تحقیق بر روی کلمات کلیدی تنها در مورد کلمات کلیدی و میزان جستجو برای آن هاست. ولی موارد بیشتری را باید مورد توجه قرار دهند! تحقیق بر روی کلمات کلیدی در مجموع برنامه ریزی استراتژیکی محتوای شماست، نه فقط از دیدگاه سئو، بلکه برندینگ و  روابط عمومی، با تمرکز برای به دست آوردن اهداف تجاری را شامل می شود.
واقعا تعداد تولید کنندگان محتوا که به تحقیق بر روی کلمات کلیدی توجه جدی ندارند حیرت انگیز است، در عوض آنها با غریزه خود پیش می روند! آنها  آن ها نقشه ای خارج از موضوع برای یافتن کلمات کلیدی ندارند. آن ها از حدس و بحث های متفرقه برای یافتن عبارات مناسب استفاده می کنند و به نظر خودشان همین کار کافیست. ولی اگر استراتژی محتوای شما بر اساس اطلاعات واقعی در تحقیقات نباشد، از پتانسیل محتوا به صورت کامل استفاده نکرده اید.
تحقیقات هوشمند بر روی کلمات کلیدی به شما اجازه پیش بینی نیازهای خوانندگان شما را می دهد، قبل از اینکه حرفی به شما زده باشند، و حتی قبل از اینکه خودشان از آن خبر داشته باشند! تیم تهیه محتوی شما در حالی که خلاقانه ایده هایشان را با محتوا پیوند می زنند، می توانید آن ها را با الویت کلمات کلیدی مناسب راهنمایی کنید.
نقش شما به عنوان بازاریاب محتوا، بازی کردن نقش دلال میان محتوا و مردمی است که به دنبال آن هستند. به نیتشان، نیازهایشان و خواسته هایشان توجه کنید. این هوشمندی را در راستای ساخت محتوایی که بازدیدکنندگان را به خریدار تبدیل می کند استفاده کنید.

2-    سنگ محک نزدن ایده های محتوا

ابزارهایی مانند buzzsumo به شما در پیشبینی میزان تاثیرگذاری محتوای شما کمک خواهند کرد. از آن برای یافتن موضوعات و کلمات کلیدی که از دید خوانندگان شما جذاب هستند استفاده کنید. به آمارها نگاهی بیندازید تا ببینید چه میزان در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توئیتر، پینترست و لینکدین به اشتراک گذاشته شده اند. این اطلاعات به برنامه ریزی برای محتوای شما کمک خواهند کرد.


3-    استفاده نکردن از اطلاعات ادووردز برای مطالعه نرخ تبدیل

با سرویس تجاری گوگل ادووردز(adwords)، شما می توانید تبدیل کلمات کلیدی خود را در کمپین جستجوی خود مشاهده کنید. برنامه زیری برای محتوا در حیطه بهترین کلمات تبدیل شده  می تواند وب سایت شما را بسیار سودآور تر کند.

4-    تکیه کردن محض به اطلاعات گوگل برای سمت و سو دادن به موضوعات محتوا

ابزارهای گوگل خوب هستند، ولی به تنهایی تمامی تحقیقات کلمات کلیدی برای سئو و بازاریابی محتوا را انجام نمی دهند.
برای مثال گوگل آنالیتیکس تنها اطلاعاتی زمان حال و گذشته وب سایت را نمایش می دهد. شما می توانید شرایطی که بیشترین بازدید کننده را به خود جذب می کند و یا محتوای پرطرفدارتر را تفکیک کنید. اما اطلاعاتی در مورد پتانسیل واقعی که توسط شما در نظر گرفته نشده نمی دهد. در حالی که گوگل آنالیتیکس باید بخشی از تحقیقات شما بر روی کلمات کلیدی باشد، اما به خودی خود کافی نیست.
به صورت مشابه در مورد ابزار پژوهش کلمات کلیدی گوگل،  گوگل کیورد پلنر، اطلاعات قابل اتکایی برای حجم اطلاعات جستجو نمی دهد. این در حالی است که این ابزار برای تشخیص فصلی یا جهت دار روند کار و مقایسه نسبی محبوبیت عبارات جستجو به خوبی عمل می کند.
همچنین گوگل کیورد پلنر بسیاری از کلمات کلیدی طولانی را پنهان می کند مگر آنکه روش های جستجوی عمیق برای آن هارا فراگرفته باشید. این بدان معناست که شما اطلاعات مهمی را نادیده گرفته اید.  کلمات کلیدی با بیش از سه کلمه به صورت خاص قصد کاربر را برای شما معین می کند و به شما اجازه ساخت محتوا برای پاسخگویی بهتر به نیازهای آنها را می دهد.
دوباره تاکید می کنم ابزارهای گوگل برای سئو و بازاریابی محتوا باید استفاده شوند، ولی تنها ابزارهای مورد نیاز شما نیستند.

5-    عدم اندازه گیری کارایی یا اقدامات لازم برای محتوا

با توجه به فعالیت ها ما در زمینه بازاریابی، مشتریان و شرکت های بزرگ که با آن ها برخورد داشتیم اغلب کارایی محتوایی که بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند اندازه گیری نمی کنند.
بعضی اوقات به سادگی در این مورد نمی دانند یا ابزارها، سیستم ها و دانش اجرای صحیح آن را ندارند. اما درخیلی از موارد به دلیل عدم انگیزه آن هاست.
بگذارید از شما بپرسم: اگر به تولید کننده محتوا فرصت تولید محتوای بیهوده در سالهای متوالی داده شود، و کسی به این مشکل توجهی نداشته باشد، چه کسی در این مورد مسئول است؟

6-    فکر به اینکه بازاریابی محتوا همان سئوست

بازاریابی محتوا سئو نیست! در اینکه محتوای کیفیت بالا برای گرفتن رنک بالا موثر است شکی نیست. ولی موتورهای جستجو بیشتر از این از شما انتظار دارند. می توانید از توضیحات بلاگ امسپاد و بخش سئو بیشتر در مورد این انتظارات مطالعه کنید.
پست کردن بلاگ ها یکی پس از دیگری و در زمان کوتاه لزوما به پر کردن حداکثری پتانسیل سئوی شما کمک نمی کند. در حقیقت، ساخت محتوای قوی وجذاب که به خوبی آنالیز شده و توسط متخصصین نوشته شده، می تواند شما را از بقیه بالاتر ببرد، به خصوص اگر به خوبی برای موتورهای جستجو بهینه شده باشد.
7. عدم موقفیت در اعمال دانش جدید
مایوس کننده ترین دلیل شکست تجارت در بازاریابی محتوی این است که مدیران تجارت ها، تولید کنندگان محتوا و استراتژیست های در واقع با بیشتر مواردی که ذکر کردیم آشنا هستند ولی به این دانش خود عمل نمی کنند.
آن ها منفعلند و هر عمل اصلاحی را به تعویق می اندازند. آن ها می دانند که این مسائب حائز اهمیت هستند، ولی حاضر به ریسک تغییرات و گرفتن نتیجه منفی نیستند. ساده تر این است که وانمد کنیم هیچ مشکلی وجود ندارد و ادامه دهیم! گاهی اوقات شکست های جدی ای برای تغییر موضع راحت طلبانه این افراد اتفاق می افتد.

سخن نهایی

امیدوارم از این موضوع و دلایل شکست بازاریابی محتوا برای شما جذاب و مفید واقع شده باشد. اگر احساس می کنید هر کدام از این دلایل و یا مثال ها به شرایط شما مرتبط است، الات زمان تغییر فرا رسیده است.  مطمئن شوید امروز در مورد سئو و بازاریابی محتوا با دید متفاوتی نگاه خواهید کرد. درست است گاهی دانستن حقیقت سخت است، ولی شما را برای قدم برداشتن از سایه به روشنایی بیدار خواهد کرد.