4.625 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.63 (12 رای)

سئو هوش رنک

هم اکنون دیگر همه در مورد هوش رنک (RankBrain) موتور جستجوی گوگل شنیده اند.این ماشین با هوش مصنوعی خود و الگوریتم هایی که دارد سعی در تجزیه و تحلیل بهتر مسائل نسبت به هر دیدگاه دیگری را دارد. اما نکته ای که ممکنه شما متوجه نشده باشید این مطلب است که این امر با چه سرعت زیادی بر روی سئو در حال تاثیر گذاری و تغییر آن میباشد. در این مطلب من مثالهای واضحی را از چگونگی تغییر قوانین قدیمی سئو سایت که تا چندی دیگر به هیچ عنوان استفاده نخواهند شد باز گو خواهم کرد، همچنین ترفندهایی که می توانید کسب کار خود را در منحنی این نمودار نگه داشته و کمپین های سئو خود را با متدهای متفاوت تر و نتیجه بخش تر انجام دهید به شما خواهم گفت.

 هوش مصنوعی چیست؟

در حالت کلی هوش مصنوعی را به سه دسته بندی کلی میتوان تقسیم کرد.


1– هوش مصنوعی محدود (ANI): به نوعی از هوش مصنوعی گفته میشود که در یک منطقه و یا قسمت خاص کاربرد دارد و معمولا در آن منطقه از نظر هوش با انسان برابری کرده و یا بعضا از آن کاراتر میباشد. اپلیکیشن های تلفن های هوشمند ، فیلترهای اسپم ، نرم افزار ترجمه شرکت گوگل همه از این نوع میباشند.

2 – هوش مصنوعی عمومی (AGI): به نوعی از هوش مصنوعی گفته میشود که در آن کامپیوتر به باهوشی انسان بوده و به همین دلیل میتواند کارهای فکری که یک انسان انجام میدهد را به ثمر برساند.

3 – ابر هوش (ASI): به نوعی از هوش مصنوعی گفته میشود که از باهوشترین انسان در هر زمینه ای "علمی ، عمومی ، خرد ، مهارت های اجتماعی" باهوشتر میباشد.

زمانی که در مورد هوش گوگل و الگوریتم های یادگیری ماشین که بر روی گوگل وجود دارند صحبت میکنم در واقع در مورد هوش مصنوعی محدود بحث میکنیم.

واقعیت این است: هوش مصنوعی محدود در اطراف شما همواره وجود دارد! حتما تعجب کرده اید که فیلترهای اسپم چگونه در ایمیل شما کار میکنند؟ بله ،همان هوش مصنوعی محدود است، اگر بخواهیم چند برنامه هوش مصنوعی که محبوب است را نام ببریم میتوان به:  نرم افزار ترجمه گوگل (Google Translate) ، واتسون آی بی ام (IBM’s Watson)، امکان بسیار جالبی که در سایت آمازون وجود دارد و حتما دیده اید "این محصول با توجه به بازدیدهایتان به شما پیشنهاد می شود" ، ماشین های بدون راننده و بله هوش رنکینگ دوست داشتنی گوگل همه و همه از این نوع از هوش مصنوعی هستند.

متدهای مختلفی در ANI وجود دارد، پدرو دوومینگوئز در کتاب الگوریتم های ارشد به وضوح به این امر اشاره کرده که دانشمندان عرصه اطلاعات برای رسیدن به هوش مصنوعی مناسب آن را به 5 خانواده تقسیم بندی کرده اند
• سمبولیست
• پیوندگرایی
• تکاملی
• بیزی
• آنالایزر

هوش گوگل نیز در کمپین پیوندگرایی (ارتباط گرایان) میباشد. ارتباط گرایان معتقدند تمامی دانش ما بوسیله سلولهای عصبی با مغز کدگذاری شده اند و استراتژی هوش گوگل بر اساس اینکه چه چیزی در چه زمینه ای تخصصی و کامل بنا شده ، میبایست انتشار یابد.این همان چیزیست که از آن به "یادگیری عمیق" یاد میشود.

ارتباط گرایان معتقدند بوسیله این استراتژی میتوان به یادگیری با هر اطلاعات خامی رسید، و در نتیجه قادر خواهد بود به صورت اتوماتیک در هر دانشی به بیشترین اکتشاف بپردازد. ظاهرا گوگل هم به این امر اعتقاد دارد. در 26ژانویه 2014 اعلام کرد که تکنولوژهای ذهن عمیق (Deep Mind) را بدست آورده است که در اصل همان یادگیری عمیق (Deep Learning) میباشد.

بنابراین زمانی که در مورد هوش رنک صحبت میکنیم میتوان به افراد گفت که شامل یک نوع تکنیک خاص از هوش مصنوعی محدود (ANI) میباشد. خب حال که تا اندازه کمی قدم در این مسیر گذاشتید، متوجه شدید که این زمینه چقدر در حال رشد و ترقی میباشد؟ پس این سوال مهمتر پیش می آید ، چقدر این تغییرات در زمینه و بازار سئو تاثیرگذار خواهد بود.

رشد سریع تکنولوژی و هوش مصنوعی

تیم اوربان در مقاله ای "تحت عنوان: انقلاب هوش مصنوعی" بهتر از هر کسی روند رشد نمایی تکنولوژی را  نشان داده است است.
زمانی که به تاریخ نگاه میکنید: این چیزی است که در پیشرفتهای فن آوری به نظر میرسد:

 

ai-seo-1.png

اما همانطور که اوربان اشاره میکند در واقعیت شما نمیتوانید بفهمید که سمت راست شما چه چیزی قرار دارد (در واقع در آینده).بنابراین این حسی ست که شما وقتی اینجا ایستاده اید خواهید داشت.

ai-seo-2.png

چیزی که این چارت به شما نشان میدهد این است، زمانی که انسان سعی بر پیش بینی آینده دارد همواره با تخمین در مورد آن صحبت میکند. به همین دلیل آنها به جای سمت راست این گراف به دنبال سمت چپ آن هستند.
با این حال واقعیت این است که پیشرفتهای انسان به سرعتی هرچه تمام تر در طول زمان در حال پیش روی است.ری کورزویل آنرا قانون بازده تسریع نامگذاری نموده است.

دلیل علمی که در پشت تئوری اوست، این مطلب بوده که جوامع پیشرفته توانایی رشد با نرخ سریعتری نسبت به جوامع کمتر پیشرفته دارند فقط به این دلیل که آنها پیشرفته هستند. البته کاربرد مشابه این امر را میتوان در هوش مصنوعی نیز مشاهده نمود همانطور که در تکنولوژی های پیشرفته میبینیم . در حال حاضر این مطلب را براحتی متوجه میشویم. این تصویریست که به شما این دورنمای را میدهد که همه چیز به دلیل قانون تسریع بازده با چه سرعتی میتوانند تغییر کنند.

همانطور که به وضوح مشاهده کرده و به طور مستقیم آن را احساس میکنید رشد فزاینده پردازش های پیشرفته و کامپیوترها از این قانون بهره مند گشته است : قانون تسریع بازده. یک حقیقت تکان دهده دیگر این است: در برخی زمینه ها قدرت پردازش برای یک کامپیوتر نه تنها نسبت به یک انسان بلکه نسبت به هوش تمامی انسان ها به صرفه تر خواهد بود .  

در حقیقت به نظر می رسد تا سال 2025 ما بتوانیم به هوش مصنوعی عمومی(AGI) دست یابیم و تکنولوژی سریع تر از همیشه در حال رشد میباشد و با این حساب احتمال دارد که خیلی از انسان ها به یکباره غافلگیر شوند.

ظهور ابر هوش

(همانطور که قبلا توضیح دادم هوش رنک گوگل تنها یک فرم از هوش مصنوعی محدود میباشد که به این معنیست : در یک زمینه خاص میتواند بهتر از انسان عمل کند به عبارتی یک فرم نسبتا ضعیف از هوش مصنوعیست.)
اما چیزی که ممکن است از دید ما پنهان بماند این است که این هوش ضعیف به چه سرعتی میتواند به چیزی تبدیل شود که انسان به هیج عنوان نداند به جه صورت با آن برخورد نماید.

ai-seo-3.png

در اینجا میتوانید به وضوح هوش رنک گوگل را ببینید، هرچند که ممکن است در یک زمینه خاص ابر هوش باشد اما همچنان در چهارچوب کلی خیلی از چیزها در مقیاس هوش همچنان کند و عقب افتاده به نظر میرسد، این امر چه معنی برای  بازار سئو و هوش مصنوعی و تبعات آن برای ما خواهد داشت.

ai-seo-4.png

سئو برای همیشه تغییر کرده است

پیش از اینکه به پیش بینی آینده بپردازیم اجازه بدید لیستی را ارائه دهیم تا نشان دهد که هوش رنک گوگل در حال حاضر چگونه سئو را تغییر داده است.در مقاله ای که اسکات استوفر( یکی بنیانگذران کمپانی مارکت برو که در زمینه موتورهای جستجو و به طبع از آن بهینه سازی موتورهای جستجو به بیش از 500 تیم سئو مشاوره میدهد ) اینگونه بیان شده است.او به عنوان یک مهندس جستجو دورنمایی را دارد که کمتر کسی در این صنعت به آن توجه میکند.در زیر دیدگاه او در زمینه سئو زمانی که تاکید گوگل بر هوش مصنوعی مطرح میشود را خواهید دید.

امروزه آنالیزهای رگرسیون بسیار ناقص است

این یکی از بزرگترین استدلال های نادرست در این صنعت و بالاخص سئو میباشد. اقراد زیادی در این صنعت وجود دارند که داعیه ی پیشگویی متدهای هوش گوگل و انواع الگوریتم آن را می کنند. و معمولا با یک میزانی از خطا تعدادی از دانشمندان پردازش داده از کمپانی های معروف در این صنعت مدعی هستند که آنها یک دلیل برای این تغییر جدید در گوگل در اختیار دارند. به طور معمول آنالیزهای انها شامل بررسی دقیق داده ها و نوع رنکینگ آنها طی ماه های مختلف بوده که نهایتا به وقوع این اتفاق می انجامد.

با توجه به متدهای امروزه در آنالیز رگرسیون دانشمندان پردازش داده به نوع خاصی از یک وبسایت اشاره میکنند که که در این جریان جدید به صورت مثبت و یا منفی متاثر گشته و با یقین اعلام میدارند که الگوریتم اخیر گوگل منسوب به یک نوع خاص از متدهای جایگزین مثل (محتوا ، بک لینک و ...) میباشد که تمامی این وبسایت ها در آن نکته خاص مشترک میباشند.

با این وجود ، گوگل دیگر به این صورت کار نمیکند. هوش رنک گوگل در حال حاضر به عنوان یک ماشین با متد یادگیری عمیق بسیار متفاوت عمل میکند.

در گوگل تعدادی از الگوریتم های اصلی وجود دارد. این کار هوش رنک گوگل است که تشخیص دهد برای کدام جستجو چه ترکیبی از این الگوریتم ها را برای نشان دادن مطلوب مورد نظر استفاده کند. برای مثال در یک حالت خاص هوش رنک ممکن است مهمترین سیگنال را متا تشخیص دهد.

اهمیت بیشتر عنوان متا در یک الگوریتم ممکن است منجر به تجربه بهتر برای جستجوگر باشد اما در یک نتیجه جستجو دیگر همین سیگنال (متا) ممکن است منجر به یک تجربه وحشتناک و بسیار بد برای یک جستجوگر باشد.در یک حالت دیگر ممکن است رنک صفحه تاثیر بسزایی داشته باشد.
 این بدان معناست که در هر جستجویی گوگل یک ترکیب کاملا متفاوت از الگوریتم ها را مورد استفاده قرار میدهد.حال میتوانید ببینید که چرا آنالیزهای رگرسیون برای هر سایت بدون در نظر گرفتن چهارچوب نوع جستجویی که انجام میشود شدیدا ناقص و ابتر است.
به همین دلیل آنالیزهای رگرسیون میبایست برای هر نتیجه جستجو، بسیار خاص باشد. با یک رصد دقیق و نسبتا زمان بر میتوان روش مدلسازی جستجو را مشاهده کرد ، جائیکه گوگل تغییرات الگوریتم خود را اعمال میکند و به گونه میتوان آن را اندازه گیری نمود. در ابتدا میتوانید یک تصویر کلی از اینکه کالیبراسیون جستجوی کلمات کلیدی در گذشته بر اساس چه مدلی در موتورهای جستجو انجام انجام شده است بدست آوردی. سپس،بعد از اینکه مجددا تغییرات در رنکینگ را مشاهده کردید اختلاف تغییرات این دو مدل موتور جستجو برایتان آشکار خواهد شد. با استفاده از این روش در طی تغییرات مشخص در رنکینگ میتوانید مشاهده کنید که کدام الگوریتم خاص در حال حاضر بیشتر تاثیر را داشته و کدامیک در حال حاضر وزن کمتری دارد.
بنابراین زمانی که انسان تصمیم به پیش بینی آینده میگیرد همواره به صورت تخمینی و با درصد خطا همراه خواهد بود.
حال با دانستن این مطالب میتوانیم در سئو سایت تمرکز خود را بروی بهبود یک بخش خاص از نتایج جستجوی منحصر به آن سایت انجام دهیم. اما متدی که استفاده میکنیم لزوما برای دیگر وبسایت ها کاربرد نخواهد داشت.به همین دلیل هوش رنک براساس نتایج جستجو "کلمات کلیدی" عمل میکند. چرا که این الگوریتم ها به طرز عجیبی برای هر نتیجه جستجو برنامه ریزی شده اند.

متمرکز باشید...

چیزی که گوگل در حال حاضرمتوجه شده این است که آنها میتوانند این سیستم یادگیری عمیق خود را آموزش داده، و به طبع آن اینکه چه سایتی خوب به نظر میرسد و چه سایتی بد به نظر میرسد و حتی چه سایتی پنالتی زده است. به همین شکل مشخص خواهد شد ترتیب وزن و تاثیر هر الگوریتم برای یک نتیجه جستجو چه میزان متفاوت و موثر خواهد بود. بخشی از این تفاوت ها قطعا به تفاوت در سی آر ام ها(CRM) ، قالب های مختلف و ساختارهای متفاوت داده ها بستگی دارد.

اصولا اساس کار هوش رنک بر این اساس که چه نوع تنظیمات و طرحی برای هر محیط به چه شکل بهینه بوده عمل میکند. همانطور که احتمالا حدس زده اید این تنظیماتی که در موردشان صحبت کردیم کاملا به نوع عملکرد سایت و سایت های موازی آن دارد. بگذارید بیشتر توضیح بدم.برای مثال در پزشکی گوگل میداند که سایتی مثل WebMD.com یک سایت مشهور و در عین حال قابل اعتماد بوده که بخش زیادی از جستجوها به آن ختم شده و مدام ایندکس میشود. حال هر سایتی که ساختارش به این وبسایت شباهت داشته باشد به عنوان یک نمونه خوب و در مقابل هر سایتی که به یک وبسایت اسپمی شباهت داشته باشد به عنوان یک نمونه بد در نظر گرفته میشود.

حال که هوش رنک با بهره گیری از سیستم یادگیری عمیق به صورت گروهی سایتها رو به دو گروه خوب و بد تقسیم بندی میکند ، چه اتفاقی خواهد افتاد اگر شما وبسایتی داشته باشید که در آن زمینه های مختلفی که ارتباط تنگاتنگ باهم نداشته را پیش  برده  صرفا حول همان برند فعالیت نمایید.

ابتدا باید در مورد جزئیات هوش رنک  و اینکه سیستم یادگیری عمیق به چه صورت کار میکنند بحث کنیم. پیش ازاینکه سایت ها رو به دو دسته خوب و بد تقسیم بندی کنید باید ببینید که هوش رنک چگونه هر یک  از ین دو را تعیین میکند. سایت هایی مثل Nike.com و WebMD.com بسیار ساده هستند. با اینکه این سایت ها از زیر مجموعه های متعدد در سایت تشکیل شده اند با این حال هر مجموعه خاص در حالت کلی بسیار  مشخص و بدون پیچیدگی میباشد و کاربر زمانی که سایت شما را ملاحظه میکند گیج و گنگ نخواهد شد.  اینگونه سایت ها براحتی قابل طبقه بندی میباشند.

اما در مورد سایت هایی که مجموعه های بسیار متنوع تری در خود دارند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ سایت هایی که دارای طبقه بندی های گسترده اطلاعاتی هستند. در این موارد فرآیند یادگیری عمیق با شکست روبرو میشود. از کدامیک از داده های این سایت ها باید استفاده کند؟ جواب این است: ظاهرا در این مورد به خصوص به صورت تصادفی عمل میکند.ممکن است یک زیرمجموعه یا هر زیر مجموعه دیگری را انتخاب کند. برای سایت های شناخته شده ای مثل ویکی پدیا گوگل میتواند این پروسه طبقه بندی انتخاب اطلاعات و  داده های مورد نظر را همزمان انتخاب کند تا اطمینان حاصل آید که فرآیند یادگیری عمیق تجربه جستجو مورد نظر را به سطح پایین تری منتقل نخواهد کرد. البته این نکته را هم باید اضافه کنم. به مدت 1 سال "اواسط93 تا اواسط 94" سایت امسپاد در عبارت بهینه سازی موتور جستجو حتی از ویکی پدیا نیز بالاتر بود. پس ملاک گوگل حتما میزان شناخته تر بودن یک سایت به عنوان یک مرجع کاملا طبقه بندی شده در هر زمینه ای نیست.هر چند که غالبا به این شکل عمل نمینماید اما همانطور که در بحث بهبود محتوای تکراری در سایت پیشتر صحبت شد که گاها ممکن است تحت شرایطی خاص در سئو به سیستم حتی کمک هم کند این مطلب هم به همین گونه است. نوع ایجاد و انتشار و زمان آن مطلب نیز در رنک دهی به شما بعضا شما را از سایتهایی مانند ویکی پدیا نیز بالاتر می آورد. 

در هر حال در دنیای امروزسئو میل  دارد به سمت هرچه بیشترهوشمند شدن و یک سیستم خود یادگیر پیش رود.

اما برای سایت های کمتر شناخته شده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ جواب این است! هیچکس نمیداند ! احتمالا این فرآیند یادگیری ماشین یک سیستم اتوماتیک برای طبقه بندی هر سایت پیش از اینکه آن سایت را با دیگر سایت ها مقایسه نماید دارد.

بنابراین، در صورتی که فرآیند طبقه بندی تشخیص دهد که این سایت درباره کفش بوده بجای اینکه آن را با سایت های دیگر مناسب از نظر ساختاری مثلا " WebMD " مقایسه کند سریعا آن را  با ساختار سایت نایک قیاس خواهد کرد و با توجه به المان های رعایت شده در آن سایت به سایت موردنظر رنک خواهد داد.این بخش بسیار جالب است. اجازه بدید بیشتر توضیح بدم. زمانی که گوگل زمینه کاری سایت شما رو تشخیص میدهد درواقع بزرگترین قدم رو در چگونگی رنک دهی به سایت شما برداشته است ، برای مثال همین سایت کفش که شما ممکن است داشته باشید، ساختار و المان های این سایت از منظر یک سایت با استاندارد های بالا در زمینه پزشکی مثل همان " WebMD " ممکن است یک سایت به اصطلاح اسپمی به حساب بیاید اما زمانی که در زمینه خودش بررسی شود به همان چیزی که واقعا استحقاقش را دارد "چه خوب و چه بد" خواهد رسید. این یکی دیگر از مزایای نوین هوش مصنوعی در الگوریتم های جدید گوگل در سئو میباشد.
 

بک لینک های مشکوک

ببینیم این امر بر روی بکلینک چگونه تاثیرخواهد گذاشت. بر اساس پروسه طبقه بندی که در بالا به آن اشاره کردم این امر از همیشه مهمتر به نظر خواهد رسید که به لینک هایی که خارجی و بک لینک هایی که میگیرید به گونه ای هم خانواده کاری که شما انجام میدهید باشد همانطور که هوش رنک هم هر بک لینکی که متفاوت در سایت های موازی شما باشد را تشخیص خواهد داد.

اجازه بدید با همان مثال بالا ادامه دهیم. فرض کنید که یک کمپانی کفش یک سایت دارد: میدانیم که سیستم یادگیری عمیق هوش رنک تمام فاکتورهای این سایت را با بهترین وبدترین سایت در زمینه صنعت کفش بررسی خواهد کرد.بنابراین طبیعتا بک لینک های این سایت نیز با بک لینک های بهترین و بدترین سایت نیز قیاس خواهد شد.
برای مثال میتوانیم با یک تقریب خوب حدس بزنیم که یک سایت کفش بک لینک هایی مرتبط با نطالب زیر از سایتهای مربوطه خواهد داشت:

  • ورزش
  • سلامتی و تندرستی
  • مد و طراحی

 حال تیم سئو کمپانی تصمیم میگیرند تمام بک لینکهای مربوطه که در بالا ذکر شد را بعلاوه یک بک لینک جدید از یک برند خودرو. خب این تیم به خیال خود باهوش بوده و صفحه ای با این عنوان که "کفش های رایگان برای کسانی که اخیرا از این کمپانی به صورت لیزینگی خودرو خریداری کرده باشند" با این سیاست که هوش رنک این عمل آنها را یک سیستم بازاریابی متقابل با یک کمپانی خودرو در نظر خواهد گرفته و از همان صفحه مورد نظر در سایت خودرو به سایت این مجموعه لینک خواهد شد. به ظاهر کاملا متقابل و مرتبطند به همدیگر! درسته؟

بسیارخوب، اما هوش رنک به این مساله هم دقت خواهد کرد که این بک لینک  با بک لینک هایی که در دیگر سایت ها کفش دیده میشود متفاوت است.اما هنوز وضعیت بدتر نشده، در ادامه هوش رنک تعدادی سایت اسپمی کفش نیز خواهد یافت که از بک لینک یک شرکت خودرو مشابه آن استفاده کرده اند. چطور بود؟ به همین ترتیب بدون اینکه تشخیص دهد "درست" یعنی چه، این هوش هر سایت را از نظر خوب بودن و یا بد بودن برای نتایج جستجو خودبو خواهد کشید و در این مورد خاص این سایت کفش به عنوان یک سایت اسپمی شناخته خواهد شد و ترافیک ارگانیک آن تنزل پیدا خواهد کرد.

rankbrain

آینده سئو و هوش مصنوعی

همانطور که در بحث قبلی در مورد قانون تسریع بازده صحبت شد، هوش رنک و دیگر فرم های هوش مصنوعی از برخی نقطه نظرات از هوش انسان پیش افتاده اند.و در مورد خاص هیچکس نمی داند که این تکنولوژی در آینده ما را به کجا هدایت خواهد کرد.

از میان صحبت هایی که زده شد چند نکته کاملا مشخص است.

  • رقابت هر کلمه کلیدی میبایست صرفا در محیط همان کلمه و به تنهایی بررسی گردد
  • بیشتر سایت ها میبایست بروی محصول  و یا مطلب مورد نظر خود متمرکز بمانند تا از تا در دسته بندی و طبقه بندی محتوای آن ها اشکالی پیش نیاید
  • هر سایت میبایست بر مبنای ساختار و ترکیب بندی سایت های مطرح در همان زمینه باشد.

از بعضی جهات متدولوژی یادگیر عمیق چیزهایی را برای سئو آسان تر نموده است. دانستن این مطلب که هوش رنک و تکنولوژی های شبیه آن در رقابت با انسان هستند، قانون حاکم نیز کاملا واضح است، دیگر هیچ نقطه ضعف و راه فراری وجود ندارد.

از یک بعد دیگه چیزها هم اکنون کمی سخت تر شده اند. سئو شدیدا در حال تکنیکی شدن است . تجزیه تحلیل ترافیک و داده های بزرگ و داده کاوی چیزهایی است که هر روز بیشتر و بیشتر در باب آن بحث میشود و هر متدی از سئو که قرابتی با این روشها نداشته باشد بسیار مسیر سختی را در پیش خواهد داشت و اگر بخواهم با شما صادق باشم این متد از پیش شکست خورده قلمداد خواهد شد.

 

از سئو لذت ببرید!