بـــــــلاگــــــــــــــــــ

Service Creative

4.7222222222222 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.72 (9 رای)

pokemon-go.png

دیروز هنگام بازگشت بعد از صرف نهار، فروشنده ای میانسال درست روبه روی من ایستاده و با گوشی هوشمند خود مشغول عکس گرفتن از یک سطل زباله شد – یا حداقل بنظر کسانی که هنوز تجربه آشنایی با دنیای پوکمون گو را  ندارند اینگونه می رسد. اما من خوب میدانستم ماجرا چیست چرا که در همان لحظه خودم هم مشغول بازی بودم. فروشنده شکار پوکمون خود را به پایان رساند و قبل ازاینکه مشغول پیدا کردن شکار دیجیتالی بعدی خود شود با کمرویی به من لبخندی زد. انجا بود که بنظرم رسید دنیای بازاریابی محلی  دست خوش تغییری اساسی شده است.

بگذارید برای آن دسته از شما که هنوز این بازی را امتحان نکرده اید راجع به این اپلیکیشن جادویی که کودکان و نوجوانان و بزرگسالان را به کمین کردن درپارک ها بعد از نیمه شب فقط برای شکار کردن چند پوکمون بیشتر واداشته است توضیحی مختصر و مفید بدهم.

این بازی فریمیموم ( کاملا رایگان) از سیستم جی پی اس گوشی شما و دوربین آن استفاده می کند تا دنیای واقعی را به دنیای دیجیتالی افزوده و دنیایی پرتکاپو با پوکمون های وحشی تبدیل کند. برای شروع ، شما به یک گوشی هوشمند و یک جفت کفش خوب نیاز دارید چرا که قرار است کیلومترها با آن گَز کنید. بعد از دانلود اپلیکیشن ، کاربران (که با عنوان"مربیان" خطاب می شوند) بصورت بی هدف در جنگل های شهری و حومه شهر بدنبال هیولاهای کوچک دیجیتالی به نام پوکمون  پرسه می زنند.

شما از نقشه در گوشی هوشمندتان برای ردیابی استفاده خواهید کرد، و به محض اینکه گوشتان ویبره زد خوشحال باشید، چرا که یا مکانی جالب توجه یا پوکمونی در نزدیکیتان است.اگر شما یک پوکمون را گیر انداختید (یا بهتر است بگویم به سمت آن رفتید) می توانید بر روی صفحه گوشی هوشمند خود با کمک دوربین آن موجود دیجیتالی را در دنیای فیزیکی مشاهده کنید.هرچقدر می خواهید دوربین را از طرفی به طرف دیگر ببرید ولی این موجود در نقطه تعریف شده ساکن خواهد ماند. سپس طی یک حرکت بروسلی وار با شلیک پوکه بال به طرف مخلوق دیجیتالی روی صفحه اقدام به شکار آن خواهید کرد.

 نکته ی بسیار جالب این بازی از دید بازاریابی محلی اینجا شروع می شود. بازی شامل مکان هایی به نام "پوکه استاپ - PokéStops " یا توقفگاه  پوکه ها ( مکان هایی که کاربران میتوانند با ابزار و لوازم مورد نیازشان درون بازی تجهیز شوند.) و "باشگاه ها - Gyms" (مکان هایی که کاربران پوکمون های شکار شده ی خود را تمرین می دهند تا درمقابل کاربران دیگر مبارزه کنند) است. این مکان های مجازی با مکان هایی در دنیای واقعی در تلاقی هستند.این مکان ها در دنیای واقعی هر جای خاصی میتوانند باشند – یک نقاشی خیابانی بر روی دیوار، یک درخت بزرگ در پارک یا محدوده صمیمی فست فودی نزدیک شما.

حال اگر مغازه ی شما انقدر خوش شانس باشد که بطور اتفاقی در نزدیکی محل یکی از پوکه استاپ ها یا باشگاه ها باشد بی شک شاهد موج عظیمی از ترافیک پوکمون بازهای سرگردان در مغازه ی خود خواهید بود. همچنین این اپلیکیشن بصورت جهانی در همه جا بازی می شود و تابحال بالای 30میلیون دانلود و کاربران فعال تر از توییتر را داشته است و ناگفته نماند که تنها یک ماه است که بیرون آمده است.
با رشد شهرت پوکمون گو و واقعیت افزوده ، بازاریابان برای استفاده تبلیغاتی از این اپلیکیشن محبوب سر و دست میشکنند. خوشبختانه کمپانی "نیِنتیک" (Niantic) ، توسه دهنده این بازی به همراه "نینتِندو" (Nintendo) اعلام کرده اند که دقیقا این کار را از طریق سیاست "مکان های حمایت شده" اجرا خواهند کرد. بزودی برندهای مختلف توانایی تبدیل مغازه یا فروشگاه خود به یک پوکه استاپ یا باشگاه را به امید طلوع انبوهی از بازیکنان درمغازه ی فیزیکی خود پیدا خواهند کرد. اگرچه  این برندها برای اینکه یکی از مکان های حمایت شده شوند بی شک هزینه های گزافی باید بپردازند.

پس یک بازاریاب محلی باید چه کند؟ ما هنوز در مراحل اولیه  فراگیر شدن واقعیت افزوده هستیم ، اما اینجا به چند نکته که در آینده ای نزدیک باید به آنها توجه کنید می پردازیم.

دسترسی به داده هاmeowth

تا این جا مجبور کردن کاربران برای به اشتراک گزاری داده هایشان به شما به همان اندازه دشوار است که درخواست از آنها برای مجانی پول دادن به شما خواهد بود و درواقع این دقیقا چیزی است که ما از آنها می خواهیم که انجام دهند. اما همزمان با ورود پوکمون گو شاهد باز شدن درها به اشتراک گذاری داده های کاربر، طوری که هیچ برند دیگری تابحال با هرگونه باج دادن به مشتری موفق نشده است، باشید.

برفرض که این دسترسی بی سابقه کمپانی نیِنتیک به داده ها با مقاومت و عقب نشینی کاربران مواجه شود، من حاضرم شرط ببندم که اگر نیِنتیک چوبی برداشته و بر روی شن ها خط و نشان بکشد که "یا داده های مکانی خود را به اشتراک بگذارید یا جور دیگر..." خیلی ها بیشتراز چیزی که فکر میکنید بیخیال بخشی از حریم خصوصی خود خواهند شد.

 پوکه استاپ ها و باشگاه های برند شده

بهترین فرصت بازاریابی  برای برندها میتواند خرید پوکه استاپ ها و باشگاه ها باشد. بنابراین اگرمشغول بازی کردن هستید متعجب نشوید اگربه مرور با عناوینی مثل "باشگاه زارا" یا "پوکه استاپ عطاویچ" روبه رو شدید. این مکان های برند دار در بازی میتواند کلیدی برای جذب مشتری های گرسنه به رستوران و یا مسافران سرگردان به پمپ بنزین شما باشد.

اگرچه، منابع در نیِنتیک گفته اند که محتوای برند دار هم برای اقلام پوکمون درنظر خواهد گرفته شد. بنابراین کاربران باید به مکان های مشخص شده بروند تا محتوای منحصر به فرد درون بازی دریافت کنند، به این امید که تا موقعی که در آنجا هستند مقداری خرید هم بکنند.

با اینحال فرصتی هیجان انگیزتر برای بازاریابی میتواند کمین کردن در هر گوشه و کنار باشد و اگر پرثمر باشد طلوعی جدید در قلمرو تبلیغات کلیکی (ppc)خواهد بود : گول زنک ها!

گول زنک ها : محدودیت های زمان و مکان

پوکمون دارای ویژگی ای ست که بواسطه آن میتواند در یک پوکه استاپ مشخص شده یک واحد "گول زنک" بیندازد. این گول زنک باعث میشود تا پوکمون با سرعت بیشتری نسبت به معمول به مدت نیم ساعت تولید و تکیر شود. در نتیجه مربیان پوکمون دوان دوان ظاهر خواهند شد.

فعلا در حال حاضر خریدن و قرار دادن یکی از این گول زنک ها درست  بیرون در ورودی مغازه برای کاسبان خیلی گران قیمت نیست. اما متعجب نشوید اگر این گول زنک ها به مرور زمان از ارزش مادی بالاتری ، حداقل برای مشاغل ، برخوردار شدند. به همین ترتیب دیدن این گول زنک ها با درجه قدرت های مختلف هم نباید تعجب آور شود. قدرت و جاذبه ی آنها براساس پولی که بابت درجه آنها میپردازید افزایش خواهد یافت.

اما  مشکلی بالقوه وجود خواهد داشت. اگرهر مغازه یک پوکه استاپ بخرد و جلوی درب خود یک گول زنک بگذارد اینگونه کاملا ارزش پوکه استاپ خنثی می شود.در این صورت دیگر لازم نیست مصرف کنندگان در مکان های مشخص متمرکز شوند تا پوکمون خود را تعمیر کنند. میتوانید مطمئن باشید که نیِنتیک اجازه نمی دهد همچین اتفاقی بیفتد.

این قضیه موضوع قلمرو های نامعلوم را پیش می کشد : بزودی شاهد مناقصه برای گول زنک ها در مرزهای جغرافیای مشخص و البته مدت زمان های محدود خواهید بود.

بنابراین  این اتفاقیست که می افتد : فرض میگیریم که یک رستوران در زمان نهار، سعی در وسوسه  پوکمون باز های گرسنه به مکان خود دارد، پس آنها بدنبال خرید گول زنکی از ظهر تا ساعت 12:30 می گردند.متاسفانه رستوران طرف دیگر خیابان هم همین ایده ی خوب را دارد. این دو رستوران با تبلیغات کلیکی (ppc)  برای تبلیغ در محدوده مشخصی با یکدیگر رقابت می کنند.ولی در اصل آنها مشغول مناقصه بر سر تبلیغات در دسته بندی های مرتبط هستند.   

برای تاثیرگذاری بیشتر یک گول زنک تنها به تعداد انگشت شماری از آنها در یک محیط مشخص نیازاست. همینطور، رقابت تنها بین این دو رستوران نخواهد بود ، بلکه بین تمامی کاسبان مشاغل مختلف مجاور یکدیگر که گول زنک را برای مدت زمانی معین می خواهند. بدین ترتیب نوع جدیدی از جنگ مناقصه شروع می شود.

در این لحظه، مناقصه زمان و مکان برای گول زنک ها همگی فرضی است. اما کاملا قابل پیش بینی است که چگونه فناوری نوشکوفای واقعیت افزوده به سرعت به این سو خواهد رفت ، و نه فقط پوکمون گو بلکه تمام بازی هایی از این قبیل که متعاقبا تولیدخواهند شد.

بیلبورد های مجازی : مالکیت فضاهای مجازی متداخل با دنیای واقعی

درحال حاضر تصور دنیایی که درآن واقعیت افزوده جایگاهی فراتر از دنیای بازی های ویدیویی پیدا کرده، دشوار است. اما به محض اینکه فناوری واقعیت افزوده همه جا فراگیر شود ، برندها راهی برای ساخت بلیبوردهای مجازی خواهند یافت. و آنموقع به حرف من خواهید رسید.

فرض میکنیم شما یک برند رستوران هستید که میخواهید مشتری های رقیب عظیمتان در آنطرف خیابان را بدزدید. پس بدین منظور یک همبرگر 300 متری –البته در واقعیت افزوده- مقابل درب ورودی رستوران رقیب قرار داده و با ایجاد یک کوپون 20% تخفیف تیرخلاص را شلیک میکنید. حال، وقتی یک مشتری با برنامه واقعیت افزوده به سمت رستوران رقیب میرود، در جیب خود ویبره ای احساس میکند،تلفن همراهش را چک میکند و بدون لحظه ای درنگ به آنطرف خیابان برای خرید از شما به راه میافتد.

اگر این خیلی بعید و دور از ذهن بنظر میرسد، باید بگویم که نیست. کمپانی یِلپ (yelp) چیزی شبیه این بهمراه مانوکِل (عینک تک چشمی دیجیتال) را دارد که توانایی خواندن امتیازات داده شده، انتقادات و فواصل مکان های دیدنی نزدیک را بدون هیچ مانعی به شما می دهد.
و به این صورت، به همین سادگی وارد دنیایی کاملا متفاوت از اصول مکان ها شده ایم که باید فهمید چه کسی در آن مالکیت حقوقی   فضاهایی که با واقعیت تلاقی پیدا می کنند را داراست.

دقت در جغرافیای مکان

بازاریابان محلی چگونه باید خود را برای ورود دنیای واقعیت افزوده آماده کنند؟ اولین چیزی که من پیشنهاد میکنم این است که برندها از موقعیت جغرافیایی خود با دقت بسیار بالا آگاهی داشته باشند. منظورم صرفا آدرس نیست بلکه مختصات جغرافیایی از بالاترین قسمت مغازه تا پایین ترین آن.

فرق انداختن یک گول زنک در قسمت انبار مغازه تان تا پارکینگ چند متر بیشتر نیست، ولی چون کاربران  برای بازی کردن به سمت یک مکان تعریف شده می روند ممکن است فرق این قضیه را درحراجی با مشتری های گم شده تان بهتر درک کنید. بنابراین برای بازاریابان محلی حذف موانع تا جایی که ممکن است بسیار حیاتی ست و تنها با کمک دقت در جغرافیای مکانتان امکان پذیر است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
http://amaspad.com/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=155483&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد