4.7 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.70 (5 رای)

AMP Project - صبمکاربران به زودی متوجه نمایش صفحات بهینه شده موبایل (صبم - AMP) در نتایج جستجو، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های ارتباطی موبایل  خواهند شد. سایت خبری گاردین در حال حاضر اقدام به منتشر کردن محتویات و اخبار وب سایت خود به صورت صبم کرده است.
-    می توانید با اضافه کردن ‘amp.’  به عنوان ساب دامین در ابتدای آدرس هر کدام از مطالب این وب سایت این صفحات را مشاهده کنید.


صفحات بهینه شده موبایل Accelerated Mobile Pages چیست؟

 

گشت و گذار در وب توسط موبایل می تواند بسیار کند و تجربه ای عذاب آور باشد، اما توسط پروژه متن باز صفحات بهینه شده موبایل تجربه تازه ای خواهید داشت. این پروژه قصد دارد به بارگذاری سریع تر مطالب منتشر شده وب سایت در موبایل سهولت بخشد.
صبم ها (AMPs) به صورت جداگانه از صفحات معمول HTML شما خوانده می شود و از نگارشی اختصاصی در کدهای منبع استفاده می کند، که برای سرعت و بهبود کش ابری (cloud-based) و همچنین مکانیزم های پیش از بارگذاری طراحی شده است.
صبم ها در هدر صفحات مشابه HTML خود نیازمند تگ "rel="amphtml هستند، این به پلتفرم هایی که این تکنولوژی را پشتیبانی می کنند وجود نسخه صبم را اطلاع می دهد. برای جلوگیری از صفحات تکراری، صبم تگ "rel="canonical را در هدر به صورت بازگشتی به صفحه html نمایش می دهد. اگر تنها یک نسخه صبم از مطلب موجود بود، آنگاه تگ canonical به خود آن مطلب بازگشت داده می شود.

 

AMP cycle - چرخه صبم

نمودار نمایش لینک میان محتوای صبم (AMP) و  html

مزایای صبم(AMP) چیست؟

شاید بتوان سرعت لود صفحات وب در موبایل کاربران را مهمترین مزیت صبم دانست، طبق گذارشات پروژه صبم سرعت لود صفحات وب بین 15% تا 85% افزایش خواهد داشت.
برای ناشرین محتوا، صبم کمکی خواهد بود تا بازدیدکنندگان به راحتی در میان مطالب سایت به گشت و گذار بپردازند.  اگه با یک زاویه دید بازتری به این تکنولوژی نگاه کنیم، کاربران به عنوان نسخه استاندارند به صبم ها عادت خواهند کرد. ناشرینی که سریع تر این موضوع را مدنظر قرار بدهند، نسبت به محتوای نسخه معمولی وب سایت خود با افزایش ترافیک بازدیدگنندگان مواجه خواهند شد.
همچنین، صبم ها از مزیت به روز رسانی های کاربردی بهره مند خواهند بود، بدون این که نیاز به تغییرات زیادی در کدهای منبع خود داشته باشند. در راستای نمایش محتوا در تکنولوژی صبم بهبودهایی را در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.


آیا موانعی برای رشد صبم(AMP) وجود دارد؟

در حال حاضر توابعی که صبم در اختیار ناشرینم حتوا قرار می دهد محدود است، می توانید لیست امکانات ارائه شده برای صبم را در مقایسه با html در این لینک مشاهده کنید.
پروژه صبم در توضیحات خود آورده است که این امکانات در آینده گسترش خواهند یافت، ولی در حال حاضر تمرکز بر روی محتوای استاتیک شامل نوشته و عکس است که با بالاترین سرعت ممکن بارگذاری شود.

همچنین استدلالی وحود دارد که صبم ریشه مشکل سرعت بارگذاری صفحات را هدف نگرفته است. همان طور که در حال پیشرفت در زمینه استانداردهای ریسپانسیو( واکنش گرا - صفحه وب سایت با توجه به اندازه صفحه کاربرتغییر می کند، برای تست می توانید در همین صفحه از بلاگ امسپاد صفحه را کوچک کنید و یا در موبایل و تبلت مشاهده کنید.)  هستیم، شاید منطقی نباشد که یک قدم به عقب برداریم و صفحات مجزای موبایل صبم را داشته باشیم.
ناشرین محتوا باید به راهنمای صبم (AMP) توجه ویژه داشته باشند و آگاه باشند که در صورتی که دیوایس کاربر از جاوا اسکریپت پشتیبانی نکند هیچ چیز در صفحه نمایش داده نخواهد شد. ابزار پشتیانی تایید اعتبار صبم در ابزارهای توسعه دهنده وب کروم موجود است.

آیا صبم (AMP) به قدرت ادامه خواهد داد و شما باید محتوای خود را برای صبم آماده کنید؟

همانطور که باید هر تکنولوژی جدید وب بررسی شود، باید در مورد ماندگاری تکنولوژی صبم فاکتورهای کلیدی را در نظر گرفت. گوگل به تازگی رهگیری صبم  (AMP tracking) را به گوگل آنالیتیکز و وبمسترز اضافه کرده است. همچنین برندهای دیجیتال برزگی مانند پینترست، توییتر و لینکدین در حال حاضر از این پروژه پشتیبانی می کنند، بنابراین فعالیت های زیادی در مورد این پروژه صورت گرفته و ارزش ملاحظه جدی را دارد. همیچنین استفاده از این تکنولوژی تاثیرات مثبتی در سئو - SEO وب سایت خواهد داشت.
منتشر کنندگان اخبار باید به سرعت بیشتر به سمت این تکنولوژی قدم بردارند و از از مزایای آپدیت های صبم در این مارکت بهره مند شوند. اگر شما مرتبا مطالبی را در وب سایت خود منتشر می کنید که توسط کاربران در موبایل مشاهده می شود پس به این تکنولوژی توجه بیشتری داشته باشد.


و در نهایت ...

اگر سوالی در زمینه صبم (AMP) دارید و یا می خواهید وب سایت خود را برای این تکنولوژی آماده کنید می توانید با تیم امسپاد در تماس باشید.


در حال حاضر می توانید با اضافه کردن /amp به انتهای آدرس در همین صفحه و سایر بلاگ های امسپاد نسخه صبم را مشاهده کنید. به عنوان مثال نسخه صبم را مشاهده کنید.

 

* در حال حاضر محتوای زیادی در مورد این پروژه در صفحات فارسی منتشر نشده است، در صفحات منتشر شده برای عبارت "Accelerated Mobile Pages" ترجمه نادرست "سرعت بارگذاری صفحات در تلفن همراه" و یا ترجمه تحت الفظی "صفحات موبایلی شتاب یافته" به کار برده شده است، در امسپاد تصمیم بر این شد تا برگردان "صفحات بهینه شده موبایل" و عبارت اختصاری "صبم" معادل "AMP" برای این عبارت در این مطلب و مطالب آتی در این حوزه استفاده شود.